Co to jest psylocybina? Czy stosuje się ją w leczeniu depresji? Jeśli tak, to jakie ma działanie? W jakich formach się ją dostarcza? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w niniejszym artykule, zapraszamy.
- Czym jest psylocybina?
- Czy poszczególnych gatunków grzybów halucynogennych używa się w leczeniu depresji?
- Psylocybina – w jakich formach się ją sprzedaje?
- Jakie są efekty spożycia psylocybiny?
W dawnych czasach zwykle korzystano z medycyny naturalnej. Dziś coraz więcej osób przekonuje się, że miała ona duży sens i działała nierzadko lepiej, niż aktualnie dostępne rozwiązania. Podobnie było z psylocybiną, czyli organicznym związkiem chemicznym, który występuje w wielu gatunkach grzybów (wanych psylocybinowymi). Czym dokładnie jest psylocybina? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.
Czym jest psylocybina?
Psylocybina to organiczny związek chemiczny, który nie tylko aktywuje serotoninowe receptory, ale działa także w przedczołowej korze. Tym samym oddziałuje na część mózgu odpowiedzialną za funkcje poznawcze, percepcję oraz ogólny nastrój. W momencie, gdy psylocybina jest wchłaniana przez jelito, organizm człowieka przekształca ją w tak zwaną psylocynę. Pierwsze jakiekolwiek efekty w przypadku zmian w sensorycznej percepcji czy po prostu postrzeganiu świata widać po około 30 minutach. Taki stan utrzymuje się od 4 do nawet 6 godzin. Efekty, które wywołuje psylocybina są stosunkowo podobne do tych, z którymi ma się do czynienia po zażyciu LSD. Do najczęstszych odczuć zalicza się nie tylko euforię, przeżycia duchowe, radość czy spokój, ale także senne uczucie oderwania się od rzeczywistości, depersonalizację czy po prostu poczucie, że to, co nas otacza nie jest realnenasze ego umrało. Warto pamiętać również o tym, że psylocybina jest rozpuszczalna w wodzie oraz alkoholu.
Czy poszczególnych gatunków grzybów halucynogennych używa się w leczeniu depresji?
Coraz więcej osób na świecie choruje na depresję lub inne zaburzenia, które mają depresyjne podłoże. I mimo iż dysponujemy odpowiednimi lekami na depresję, nie zawsze dają one pożądane rezultaty. W takiej sytuacji lekarze najczęściej sięgają po inne rozwiązania oraz na bieżąco pracują nad nowymi lekami.
Okazuje się, że psylocybina jest bardzo skuteczna, jeśli chodzi o leczenie depresji. Trwa obecnie wiele badań nad jej wykorzystaniem, ale wyniki do tej pory były optymistyczne. Wykazano, że np. psylocybina jest bardziej skuteczna w leczeniu depresji od popularnego Escitalopramu.
Kilka lat temu w innych badaniach wykazano również, że podczas leczenia psychiatrycznego z wykorzystaniem psylocybiny, substancja ta znacząco złagodziła nie tylko depresję, ale i stany lękowe. Skala tego efektu była nawet cztery razy większa od wyniku, jaki uzyskano podczas badań klinicznych standardowych leków przeciwdepresyjnych, które aktualnie można znaleźć na rynku. Psylocybina może zatem być przełomem, szczególnie że efekty te można zauważyć dużo szybciej. Natomiast przy tradycyjnym leczeniu depresji na polepszenie się nierzadko czeka się tygodniami, a nawet miesiącami. Dodatkowo często występują również niepożądane skutki uboczne.
Jakie są efekty spożycia psylocybiny?
Do efektów spożycia jednorazowego grzybów halucynogennych zalicza się zmienny nastrój, zaburzenia czasoprzestrzennej percepcji, wyostrzenie zmysłów, a nawet wyzwolenie kreatywności.
Oczywiście każdy organizm reaguje inaczej. Wyżej wymienione efekty to potwierdzone skutki, które najczęściej występują u osób spożywających grzybki halucynogennych. Gdyby halucynogenne czasami określane są jako magiczne grzybki. Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek substancji psychoaktywnych należy zawsze zachować ostrożność niezależnie od tego, czy chodzi o objawy depresji. Grzyby halucynogenne postrzegane są jako najmniej szkodliwe na podstawie badań przeprowadzonychna substancjach psychoaktywnych. Przy większych dawkach zawsze jednak istnieje ryzyko, co należy mieć na uwadze. Zawsze też trzeba dokładnie sprawdzić dawki psylocybiny, aby uniknąć problemów. Pierwsze efekty niekoniecznie muszą odpowiadać oczekiwaniom, co także należy uwzględnić i się odpowiednio przygotować na to, jak substancja zadziała na organizm osoby i jakie doznania przyniesie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – zajrzyj na stronę https://goldenteacher.pl/psylocybina/.
Artykuł przygotowany przez partnera strony.