Hulajnoga z amortyzacją czy bez? Co wybrać?

Jeżeli decydujemy się na zakup hulajnogi, amortyzacja może być jedną z ważniejszych funkcji, której powinniśmy się przyjrzeć. Co takiego nam ona daje i czy naprawdę jest taka istotna? Przekonajmy się! 

Remedium na nierówne drogi

Głównym zadaniem amortyzatora jest złagodzić i rozproszyć drgania oraz wstrząsy, które pojawiają się podczas jazdy. Automatycznie przekłada to się na komfort naszej podróży. Amortyzatory sprawiają, że nasza jazda jest płynna i wygodniejsza. My dzięki takiemu rozwiązaniu możemy stabilnie chwycić i sterować kierownicą bez obawy, że wyboje na drodze sprawią, że wypadnie nam ona z rąk, a my stracimy kontrolę nad naszą hulajnogą.

Czy amortyzacja jest niezbędna?

Jeżeli zatem zastanawiamy się, jaka hulajnoga będzie dla nas najlepsza i czy powinniśmy postawić na model z amortyzatorami, musimy najpierw pomyśleć, gdzie najczęściej będziemy się przemieszczać. Nierówności na drodze mogą bowiem pojawić się zawsze, jednak nie zawsze będą nam one znacząco komplikowały jazdę. Jeżeli zatem wiemy, że nasza droga do pracy, na uczelnię, czy do najbliższej przyjaciółki jest stosunkowo płaska i stabilna – amortyzatory w hulajnodze elektrycznej bądź tradycyjnej nie będą naszą koniecznością.

Jeżeli natomiast myśl o wyboistych ścieżkach i chodnikach wręcz powstrzymywała nas przed zakupem własnej hulajnogi, możemy mieć pewność, że amortyzatory w tym przypadku sprawdzą się świetnie. Wówczas najlepiej zadbać o to, aby nasz model miał wbudowane dwa amortyzatory, a wtedy efekt pochłaniania wstrząsów będzie jeszcze skuteczniejszy. Zazwyczaj z przodu montuje się amortyzator pionowy, z tył natomiast umieszczony jest on poziomo.

Nie tylko amortyzatory

Także inne czynniki mogą wpływać na niwelowanie drgań i wstrząsów podczas jazdy. Bardzo ważny jest rodzaj kół, na które się zdecydujemy i powinniśmy im również poświęcić nieco uwagi. Warto pamiętać, że na im większy ich rozmiar się zdecydujemy, tym wygodniejsza będzie nasza jazda. Popularne w ostatnich czasach są także modele z pompowanymi kołami. To one najlepiej poradzą sobie na kłopotliwych nawierzchniach, a odczucia z podróży na nich będą porównywalne z jazdą na rowerze. Istnieje oczywiście ryzyko przebicia opony tego typu, jednak nieszczęśliwe takie wypadki nie zdarzają się zbyt często.

Na rynku znajdziemy także mnóstwo wariantów gumowych rączek zakładanych na kierownicę. Mogą okazać się one dla nas szczególnie przydatne ze względu na stabilność i przyczepność, jaką zapewniają naszym dłoniom podczas jazdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu ręce nie będą się więcej pociły i ześlizgiwały, a my będziemy mieć komfort ze stabilnego trzymania kierownicy. Ze względu na swoją miękką gumową konstrukcję są one w stanie także pochłonąć niewielkie drgania i sprawić, że nie zmęczymy się tak bardzo podczas jazdy po nierównych drogach. 

Udogodnienie w niewielkiej cenie

Ile kosztuje hulajnoga z amortyzacją? Jeżeli zdecydujemy się na model z takim udogodnieniem, nie zapłacimy dużo więcej, często nawet różnica w cenie będzie niezauważalna. Koszt najtańszych klasycznych modeli zaczyna się od około dwustu złotych. Hulajnoga elektryczna z amortyzatorami będziemy musieli wydać kwotę rzędu 1500 złotych, choć znajdziemy też w sklepach sportowych nieco tańsze modele.

Informacja prawna