Dom parterowy czy piętrowy?

Domowi parterowemu nie można odmówić wielu zalet, jednak niestety ze względu na ograniczoną przestrzeń przegrywa on w starciu z domami piętrowymi. Jeśli decyzja o wyborze będzie dobrze przemyślana i będziemy świadomi tego, z czym wiąże się wybór takiego rozwiązania, w przyszłości unikniemy rozczarowania i będziemy zadowoleni. Stojąc więc przed wyborem projektu naszego nowego domu lub dokonując zakupu, warto zadać sobie pytanie, co bardziej nam odpowiada. Dom parterowy czy piętrowy?

Budowana domu parterowego mieszczącego się w granicach do 150 metrów kwadratowych jest zdecydowanie tańsza niż budowa domu piętrowego. Nie wpływa na to również fakt, że pod dom parterowy powinniśmy wykonać wykopy oraz o wiele większe powierzchniowo fundamenty, a także przewidzieć wyższy koszt położenia dachu o większej powierzchni niż przy domu piętrowym.

Dom parterowy jest również o wiele szybszy do zbudowania oraz zdecydowanie łatwiejszy w realizacji, co minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych. Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie dla osób, które ogranicza budżet. Najważniejsze, aby dysponować odpowiedniej wielkości działką budowlaną. Ze względu na dużo mniejsze obciążenie maleją również wymagania względem nośności fundamentów wraz ze ścianami konstrukcyjnymi. Nie musimy także martwić się o konstrukcję schodów wewnątrz budynku.

Inaczej ma się natomiast sytuacja w przypadku zakupu oraz montażu rur, a także w związku z kosztami przesyłu ciepłej wody. W domu parterowym ciężko zgrupować takie instalacje blisko siebie. Utrudnieniem może być również właściwy ciąg kominowy, dlatego o ile nie przewidujemy wykonania wentylacji mechanicznej, należy rozważyć nasady kominowe, które mają za zadanie poprawę wypływu zużytego powietrza.

Planując budowę domu, powinniśmy także zaznajomić się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni, w którym zawarte są szczegółowe wytyczne dotyczące dopuszczalnego kształtu budynku, wysokości oraz umiejscowienia go na działce. Budowa domu jednopoziomowego wymaga również większej powierzchni działki niż w przypadku domu piętrowego. Nie warto budować dużego i rozległego parterowego domu na niewielkiej działce. Sprawi to, że nie będziemy mieli ani ładnych widoków za oknem, ani miejsca na ogród.

Zazwyczaj ze względu na kwestie ekonomiczne zależy nam na tym, aby maksymalnie uprościć bryłę naszego domu. Nie jest to łatwe w przypadku domu parterowego, gdzie tak naprawdę wszystkie funkcje musimy umieścić na jednym poziomie. O ile projekty małych domów nie będą dla nas dużym problemem, tak przy większych powierzchniach może przysporzyć nam to wielu zmartwień i frustracji. Dlatego parterowy dom o dużej powierzchni najprawdopodobniej trzeba będzie podzielić na kilka mniejszych, ale połączonych ze sobą brył, ponieważ jeśli nie wybierzemy takiego rozwiązania, centralna część domu może pozostać całkowicie bez światła dziennego. Dodatkowo dom nie będzie miał możliwości zostać pokryty prostym dachem. Skomplikowany plan domu zdecydowanie zwiększy również koszty utrzymania budynku. Dużo ścian zewnętrznych znacząco wpłynie na straty ciepła w całym budynku i wzrost kosztów ogrzewania.

Kwestia tego, czy lepszy jest dom parterowy, czy piętrowy jest kwestią sporną. Po względem funkcjonalności dom mały, czyli taki do około 110 metrów kwadratowych, będzie korzystniejszy niż dom piętrowy o takim samym metrażu. W takim wypadku zdecydowanie wygodniej będzie poruszać się po domu parterowym oraz będzie się on wydawał zdecydowanie większy. Natomiast jednym z najczęstszych błędów projektu domu parterowego jest nadmiernie rozbudowana komunikacja. Wraz ze wzrostem rozległości domu, wzrasta liczba korytarzy i holi. Niestety czasami staje się on tak długi, że wręcz zaczyna przypominać labirynt. Pochłania on tylko niepotrzebnie powierzchnię i utrudnia orientację. Jednak jest to jedyna możliwość, aby zapewnić dostęp do wszystkich pomieszczeń. Dlatego nie opłaca się tworzyć parterowych domów większych niż 180 metrów kwadratowych. Mniejszy dom jest łatwiejszy do zaprojektowania, ponieważ mała liczba pomieszczeń nie wymaga od nas wielu korytarzy, a tym samym łatwiej skupić wszystkie pomieszczenia wokół centralnego holu.

Dom parterowy jest też idealnym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi. W domu nie znajdują się schody, które często stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla ciekawskich maluchów. Nie mamy także okien umiejscowionych na piętrze, przez które można wypaść. Dzieci otrzymują więc zdecydowanie większą swobodę w poruszaniu się po wnętrzach. Częste łączenie otwartej na salon kuchni wraz z jadalnią sprawia, że nawet gotując obiad, spokojnie można doglądać dziecko, które bawi się w salonie. Zdecydowanym plusem jest również dostępność całej powierzchni domu dla osób starszych oraz z niepełnosprawnością. Osoba, dla której poruszanie się stanowi kłopot nie napotka na barierę, jaką są wysokie schody. To ważne, jeżeli planujemy spędzić w naszym domu całe życie, a w tym również starość, ponieważ dom powinien funkcjonalnie służyć nam cały czas.

Informacja prawna