Jak ćwiczyć refleks w boksie?

Sporty walki to nie tylko mięśnie, aby wymierzać przeciwnikowi silne ciosy. Żeby odnieść sukces w boksie, konieczne jest stałe doskonalenie swoich cech motorycznych, takich jak szybkość, koordynacja czy refleks. Dlatego, że równie ważne, co celne uderzenia, ważna jest umiejętność szybkiej reakcji na atak ze strony przeciwnika. Jak więc ćwiczyć refleks w boksie? Przedstawiamy sprawdzone sposoby.

Jakie ćwiczenia najlepiej rozwijają refleks w boksie?

Boks jest dyscypliną sportową, która wymaga siły, zręczności i szybkości. Dlatego podstawą jest trenowanie refleksu, aby móc uniknąć jak największej ilości ciosów wymierzonych przez przeciwnika. W tym celu warto włączyć do treningu ćwiczenia z piłką refleksową. W odróżnieniu od worka treningowego czy gruszki bokserskiej piłka refleksowa po oddanym ciosie symuluje reakcję przeciwnika. To pozwala na poprawienie wyczucia dystansu, koordynacji, zwinności oraz szybkości w walce. Co więcej, piłka refleksowa pozwala także na ćwiczenie utrzymania szczelnej gardy, która jest podstawą skutecznej obrony.

Piłka refleksowa różni się od worków treningowych oraz gruszek bokserskich kształtem. Stworzona jest jednak z takich samych materiałów oraz wypełnień. Doskonale sprawdza się w ćwiczeniach zarówno amatorów, jak i bardziej zaawansowanych zawodników. Ponieważ dobrze amortyzuje uderzenia, jest całkowicie bezpieczna. Piłki refleksowe dostępne m.in. w sklepie Leone Polska, charakteryzują się dużą wytrzymałością, więc nie ma obaw o ich zniszczenie nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji. Taką piłkę mocuje się za pomocą ekspanderów do sufitu oraz podłogi.

Co można jeszcze zrobić, aby poprawić refleks w boksie?

Boks jest sportem, w którym koncentracja ma kolosalne znaczenie. To od niej także zależy to, w jakim stopniu zawodnik będzie w stanie przewidywać kolejne ciosy przeciwnika i skutecznie ich unikaćPiłka refleksowa może się okazać niewystarczająca, jeśli zabraknie koncentracji. W tym celu należy się zrelaksować i skupić uwagę wyłącznie na przeciwniku. Jeżeli zawodnik jest nieobecny myślami, jego reakcje będą znacznie wolniejsze i tym samym zmniejszą się szansę na wygraną.

Relaks pomoże także w opanowaniu strachu przed otrzymaniem silnego ciosu. Adrenalina towarzysząca walce i tak sprawi, że uderzenia praktycznie nie będą w danym momencie odczuwalne. Ponadto należy starać się maksymalnie rozluźnić mięśnie, ponieważ spięte mięśnie działają jak hamulec i wtedy nie tylko wolniej wyprowadza się ciosy, ale też wolniej reaguje na odpowiedź przeciwnika.

Informacja prawna