Profesjonalny sprzęt do wędkowania, czyli efekt i przyjemność w jednym

Od wielu lat wędkarstwo jest doskonałym pomysłem na aktywne spędzanie wolnego czasu. Jest świetną formą rekreacji dla wszystkich, którzy uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu i obcować z przyrodą. Dzięki temu, że wędkowanie można uprawiać przez cały rok, cieszy się ono niesłabnącą popularnością – zarówno wśród dorosłych, jak i młodszego pokolenia.

Odpowiedzią na duże zainteresowanie tym rodzajem aktywności, jest sukcesywny rozwój rynku, na którym pojawiają się m. in. kolejne sklepy, w jakich można się zaopatrzyć w profesjonalne akcesoria wędkarskie.

Wędka na każdą okazję

Podstawowym atrybutem każdego miłośnika połowów jest wędka. W zależności od rodzaju łowiska, przeznaczenia czy zastosowania, można wybierać spośród kilkunastu typów wędek. W powszechnym użyciu są m. in. wędki spławikowe, muchowe, morskie, spinningowe czy tzw. baty. Ciekawą propozycją dla amatorów połowów w okresie zimowym, są z kolei niepozorne wędki podlodowe, a wśród nich najmniejsze bałałajki. Wędki do połowu pod lodem są zwykle krótkie – do kilkudziesięciu centymetrów. Z uwagi na skrajnie niekorzystne warunki pogodowe, sprzęt do wędkowania podlodowego jest bardzo lekki oraz elastyczny, a przy tym – wytrzymały na ekstremalnie niskie temperatury.

Jaką żyłkę wybrać?

Innym ważnym elementem wyposażenia wędkarza, są plecionki oraz różnego rodzaju żyłki do wędek. Plecionki są cieńsze, mniej rozciągliwe i bardziej sztywne, niż zwykłe żyłki, doskonale sprawdzają się podczas spinningu. Żyłki wędkarskie można natomiast podzielić na tonące i takie, które unoszą się na powierzchni zbiornika. Pływająca żyłka sprawdza się w sytuacji, gdy zamierzamy podać rybie przynętę na powierzchni, m. in. przy metodzie bolońskiej. Wykorzystując gruntową albo spławikową technikę łowienia ryb, konieczne jest z kolei użycie żyłki zanurzającej się pod taflą wody. Najlepiej dopasowywać kolor żyłki do barwy wody w danym zbiorniku. Na rynku można jednak spotkać też niezwykle jaskrawe egzemplarze żyłek. Świetnie widoczne fluorescencyjne lub np. czerwone modele, dedykowane są głównie do wędkarstwa spinningowego, gdzie silnie operujący nurt, utrudnia obserwację żyłek o tradycyjnej kolorystyce.

Liwi.pl – sklep każdego wędkarza.

Informacja prawna