Jak dobrać odpowiedni sprzęt i serwis rowerowy?

Jazda na rowerze to jedna z ulubionych form aktywności wśród Polaków. Nie można wyobrazić sobie nic bardziej odprężającego niż przejażdżka pośród jesiennych malowniczych krajobrazach, na swoim rowerze. Sprawdź, jak dobrać odpowiedni sprzęt, zacząć swoje pierwsze trasy oraz jak dobrać odpowiedni serwis rowerowy.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt

Zanim zaczniesz swoją przygodę z tego typu aktywnością, warto zaznajomić się z doborem roweru odpowiedniego na nawierzchnię, po której zamierzasz przemierzać swoje pierwsze kilometry.

Wyróżnia się więc następujące rowery:

  • Rower miejski,
  • rower trekkingowy,
  • rower MTB (rower górski),
  • rower szosowy,
  • rower
  • gravelowy
  • rower crossowy.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście takim jak Warszawa czy Kraków, gdzie bez problemu znajdziesz swój serwis rowerowy, warto rozważyć zakup roweru miejskiego lub trekkingowego, ponieważ oba najlepiej sprawdzą się na twardej, asfaltowej nawierzchni i są świetnym rozwiązaniem, gdy dopiero zaczynasz regularną jazdę. Z kolei, jeśli szukasz nieco mocniejszych wrażeń najlepszym wyborem dla ciebie będzie rower MTB do jazdy górskiej.

Uwaga! ze względu na warunki, w jakich przyjdzie ci jeździć na rowerze MTB (błoto, piach, woda) nie obejdzie się bez dobrego serwisu rowerowego, który zadba o twój rower.

Pierwsze kroki

Początkowo, jeśli zaczynasz jeździć w dużym mieście, możesz odnieść wrażenie, że może być ciężko o płynną oraz efektywną jazdę. Jest to tylko złudzenie, ponieważ miasta takie jak przykładowy Kraków oferują szereg licznych ścieżek rowerowych pośród zapierających dech w piersiach widoków. W zasadzie, aby zacząć nie potrzebujesz niczego więcej jak solidnego roweru, poleconego przez specjalistów z serwisu rowerowego lub innego miejsca. Pomocne na start okażą się aplikacje monitorujące pracę serca, liczbę przebytych kilometrów oraz spalonych kalorii- na czym większości osób najbardziej zależy.

Dlaczego warto zadbać o dobry serwis rowerowy?

Wyobraź sobie, że planujesz 15-kilometrową trasę, zabierasz ze sobą swój ulubiony bidon, na słuchawkach leci już twoja ulubiona playlista. Na dworze jest piękna, słoneczna pogoda, jesteś już gotów, wsiadasz na swój rower, pokonujesz pierwsze kilometry aż tu nagle, słyszysz tylko głośny syk niczym złowieszczej żmii z najodleglejszych lasów tropikalnych. W takiej sytuacji niezbędnym jest udać się do serwisu rowerowego, aby pod okiem specjalistów ta felerna usterka została wreszcie naprawiona. Warto od razu zajmować się wszelkimi usterkami, ponieważ zaniedbywanie i odkładanie tego w czasie może mieć zły wpływ na kondycję całego roweru, a to wiąże się z jeszcze większymi kosztami w przyszłości.

Wskazówki i porady dla rowerzystów przygotował serwis rowerowy Kraków Peak Bike.

Informacja prawna