Czystek – co warto o nim wiedzieć?

Nazwę tej rośliny słyszeli chyba wszyscy, ale co się pod nią kryje? Czy warto pić napar z tego wyjątkowego zioła? Jaki wpływ na Twój organizm może on mieć? Kto powinien się go wystrzegać, a przede wszystkim, jak go prawidłowo parzyć?

Czym charakteryzuje się czystek?

Czystek to zioło, które było stosowane już w starożytności. Teraz, dzięki popularności ziołolecznictwa oraz trendowi na powrót do produktów z naturalnych składników, wrócił do łask i jest obecny w domu wielu konsumentów. Roślina ta z wyglądu jest dość niepozorna. Jest niewysokim krzewem o różowych, lekko fioletowych lub białych kwiatach o delikatnych i rozłożystych płatkach. Pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, w Polsce można ją spotkać tylko w uprawie.

Właściwości

Roślina ta posiada wiele zdrowotnych właściwości, które mogą wesprzeć codzienne funkcjonowanie Twojego organizmu. Czystek, tak jak i np. mięta pozwala na zneutralizowanie szkodliwej ilości kwasów w organizmie. Oprócz tego ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. Skutecznie usuwa toksyny z organizmu – między innymi rtęć, ołów oraz kadm. Wzmacnia układ immunologiczny, od którego prawidłowej pracy zależy nasza odporność. Co ciekawe, napar z czystka może również wybielać zęby i z powodzeniem zastąpić płyn do płukania jamy ustnej.

Jak stosować?

Aby zauważyć wpływ czystka na organizm, musisz pić go regularnie, nie mniej niż miesiąc. Jest odpowiedni już dla dzieci powyżej 3 miesiąca życia. Susz zalej wrzącą wodą i pozostaw pod przykryciem do 8 minut. Roślina ta posiada dość specyficzny smak, dlatego, jeżeli nie do końca Ci odpowiada, możesz dodać do wywaru miód lub sok z cytryny. W ofercie firmy Herbapol znajdziesz wysokiej jakości susz z czystka, którego regularne spożywanie sprawi, że zapomnisz o przeziębieniach i innych dolegliwościach, które męczyły Cię do tej pory.

Stosowanie ziół może być skutecznym wsparciem w walce o równowagę i zdrowie organizmu. Nie są w stanie zastąpić leczenia farmakologicznego, ale możesz stosować je jako środek wspomagający. Właściwości czystka znane jest już od wieków, przekonaj się o jego dobroczynnym działaniu na własnej skórze!

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna