Polacy przykładają coraz większą uwagę do zdrowego trybu życia, a jednym z tego przejawów jest troska o dietę. Niektórzy pragną w ten sposób pozbyć się zbędnych kilogramów. Poznaj trzy największe mity dotyczące zdrowej diety!
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i można pozwolić sobie na więcej
Według powszechnego mitu, śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, ponieważ zapewnia organizmowi energię na cały dzień. Jeśli uważasz, że dbając o linię możesz sobie pofolgować i postawić o poranku na niekoniecznie zdrową i wysokokaloryczną żywność, a także większe porcje, jesteś w błędzie. Co prawda, Twój organizm rzeczywiście zgromadzi po sutym śniadaniu zapasy energii, ale niestety w postaci tkanki tłuszczowej!
Optymalny jadłospis to 5, ewentualnie 4 dietetyczne posiłki, równo rozłożone na cały dzień. Dieta powinna być tak skomponowana, aby każdy z nich zapewniał Ci energię na kilka kolejnych godzin. Jeśli zbytnio najesz się w trakcie śniadania, energia zostanie spożytkowana na trawienie posiłku, a Ty wcale nie zyskasz dodatkowych sił witalnych.
Liczy się wyłącznie liczba spożywanych kalorii
Osoby stosujące pozornie zdrową dietę słusznie starają się liczyć wartość energetyczną wszystkich posiłków spożywanych w ciągu dnia. Jednak, oprócz liczby kilokalorii, należy zwrócić uwagę także na jakość spożywanych produktów i składniki odżywcze. Posiłki dietetyczne powinny być urozmaicone, wolne od konserwantów, tłuszczów trans i innych niezdrowych składników, a dodatkowo zachowywać odpowiednie proporcje pomiędzy węglowodanami, białkiem oraz tłuszczami.
Pamiętaj, że wszystkie „cudowne diety” polegające na eliminacji tłuszczów czy węglowodanów są bardzo niekorzystne dla organizmu i w dłuższej perspektywie doprowadzają do kłopotów zdrowotnych, a nie szczupłej sylwetki. Jeśli czas nie pozwala Ci na samodzielne przygotowywanie pięciu wartościowych posiłków, rozważ skorzystanie z diety pudełkowej.
Nie wolno spożywać posiłków po 18:00
Równie często można spotkać się z tezą, że ostatni posiłek należy spożywać najpóźniej o godzinie 18:00. To kolejny mit, ponieważ dla niektórych 18:00 oznacza wieczór, dla innych to pora obiadowa.
Dostosuj swój jadłospis do rytmu dnia. Jeśli wstajesz i kładziesz się stosunkowo późno, również poszczególne posiłki przesuwają się w czasie. Osoby, które idą spać w późnych godzinach nocnych, spokojnie mogą pozwolić sobie na kolację nawet około 21:00 czy 22:00.