Jakie są korzyści płynące z picia kawy?

Mała czarna, z dodatkiem mleka krowiego bądź roślinnego czy z odrobiną kakao – kawa niejedno ma imię, lecz zawsze smakuje doskonale. Okazuje się, że ma ona wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na nasze zdrowie. Jakie korzyści płyną z picia kawy?

Kawa dla cukrzyka i ciśnieniowca

Badania naukowe wykazały, że kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego o nawet 28%. Choć pozornie to niewiele, to jednak profilaktyka cukrzycowa jest bardzo istotna w każdym aspekcie, szczególnie wśród osób, których rodzice czy dziadkowie borykali się z cukrzycą. Osoby, które muszą kontrolować poziom cukru we krwi, również powinny wypijać przynajmniej jedną filiżankę kawy dziennie, gdyż pomaga ona zmniejszyć poziom cukru we krwi po posiłku o nawet 13%. Wiele mówi się o tym, że kawy nie powinny spożywać osoby, które walczą z nadciśnieniem. Nie jest to do końca prawda, ponieważ – jak podkreślają sami lekarze – w niektórych przypadkach kawa może wręcz pomóc w normowaniu ciśnienia krwi. Osoby z grupy ryzyka mogą bez przeszkód spożywać kawę, bowiem zmniejsza ona ryzyko zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe nawet o kilkanaście procent. Pamiętajmy jednak, aby nie przekraczać zalecanej, dziennej dawki kofeiny, która ustalana jest indywidualnie w zależności od stanu zdrowia, a także wieku.

Mała czarna na diecie

Osoby będące na diecie odchudzającej mogą bez przeszkód sięgać po kawę każdego dnia. Pozwala ona zahamować apetyt, przez co nie czujemy się głodni, nawet pomiędzy posiłkami. Z drugiej strony delikatnie obniża poziom cukru we krwi po posiłku, dzięki czemu – ponownie – nieco dłużej odczuwamy sytość. Badania wykazały, że kofeina pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a także przyspiesza metabolizm. Na potwierdzenie tej tezy wystarczy wspomnieć, że bardzo wiele suplementów diety na odchudzanie zawiera właśnie kofeinę. Co istotne, kawa sama w sobie nie odwadnia, choć oczywiście wykazuje ona działanie moczopędne. Nie musimy jednak obawiać się odwodnienia, jeśli nie wypijamy więcej niż 5-6 filiżanek czarnego napoju dziennie. Warto mieć na uwadze, że będąc na diecie, nie powinniśmy spożywać kawy z mlekiem czy innego rodzaju dodatkami, które dodają jej kalorii. Kawa sama w sobie praktycznie ich nie zawiera, jednak nawet dodatek mleka może sprawić, że wraz z kubkiem dostarczymy do organizmu sporo kalorii. Najlepiej na diecie sprawdza się czarna kawa z ekspresu, przygotowana ze świeżo zmielonych ziaren, na przykład za pomocą młynka elektrycznego.

Dla wydolności mózgu

W każdym wieku powinno się wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia, dzięki którym szare komórki będą mogły pracować efektywniej. Z drugiej jednak strony wydolność mózgu może podnieść także kawa. Okazuje się bowiem, że kofeina pomaga skoncentrować się, a także zapamiętywać różne terminy czy definicje. Możemy więc wypijać kawę podczas nauki – nie tylko doskonale nas pobudzi, ale również ułatwi przyswajanie wiedzy. Wpływ kawy na funkcjonowanie mózgu ma też niemały wpływ pod kątem występowania różnego rodzaju schorzeń o charakterze neurologicznym. Kawa pozwala bowiem zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera oraz zapadania na demencję starczą. Oczywiście, samo picie kawy nie wystarczy – bardzo ważna jest tutaj także regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia, zbilansowana dieta.

Informacja prawna