Pomoc w likwidacji szkód komunikacyjnych. Jak ją uzyskać?

Wypadki komunikacyjne i kolizje to niestety codzienność. Dlatego większość kierowców przynajmniej raz stanie przed problemem związanym z likwidacją szkody. To zadanie przede wszystkim dla ubezpieczyciela. Jednak warto wiedzieć, kiedy i jak zgłosić szkodę, jakie metody likwidacji szkód są powszechnie wykorzystywane i do kogo zwrócić się o pomoc, jeśli występują problemy w uzyskaniu odszkodowania.

Szkoda komunikacyjna – pierwsze kroki

Szkoda komunikacyjna to, duży stres – bez względu na skalę. W zależności od jej rodzaju może być konieczne porozumienie z jej sprawcą, zgłoszenie sprawy na policję, skorzystanie z pomocy lawety i mechanika. To zwykle również liczne formalności.

Jak mówi przedstawiciel firmy Pomoc Drogowa Rafał StarczewskiAby oszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów, warto zapamiętać, jak zachować się tuż po kolizji. Istotne jest zebranie danych kontaktowych uczestników zdarzenia i wykonanie dokumentacji fotograficznej. Korzystając z możliwości nowoczesnych technologii, można też nakręcić krótki film obrazujący skalę zdarzenia. Nie trzeba wzywać policji, jeżeli sprawca wyraża chęć polubownego załatwienia sprawy. Wówczas należy sporządzić stosowane oświadczenie, pamiętając o tym, by było czytelne i uzupełnione o dane osobowe i kontaktowe.

Jeżeli w wyniku zdarzenia Twój pojazd zostanie unieruchomiony, konieczne może okazać się wezwanie lawety. Usługi autoholowania zwykle dostępne są przez 24 godziny na dobę, a profesjonaliści bezpiecznie odprowadzą pojazd do mechanika. Warto zdecydować się na odholowanie auta do sprawdzonego warsztatu o znanej Ci polityce dotyczącej likwidacji szkód. Renomowani mechanicy coraz częściej zapewniają pełne wsparcie w bezgotówkowej likwidacji szkody, dzięki czemu będziesz mógł na nich polegać.

Likwidacja szkód z OC i AC – zasady i metody

Niezależnie od tego, czy chodzi o proces likwidacji szkody z OC czy AC, warto jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem i podać mu szczegóły zdarzenia. Szkody zgłasza się zwykle poprzez infolinię firmy lub jej stronę internetową. Przed zgłoszeniem warto przygotować niezbędne dane – m.in. numer polisy czy też informacje z dowodu osobistego. Ubezpieczyciel ma za zadanie wycenić szkody, przez co często będzie konieczne wykonanie oględzin pojazdu przez rzeczoznawcę. Formalności zwykle nie trwają długo – 2 lub 3 dni robocze. Następnie odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu kilku dni.

Aby przyspieszyć i ułatwić proces likwidacji szkody, można zdecydować się na naprawę w warsztacie partnerskim ubezpieczyciela. Takich placówek jest coraz więcej. Umożliwiają one dokonanie tzw. naprawy bezgotówkowej, co oznacza, że we własnym zakresie rozliczają się z ubezpieczycielem. To rozwiązanie bardzo wygodne dla poszkodowanego, ponieważ ogranicza formalności do minimum.

Potrzebna Ci pomoc w likwidacji szkody?

Co jednak, jeśli sprawa związana ze szkodą jest dość skomplikowana lub ubezpieczyciel proponuje Ci niewystarczające odszkodowanie? Zdarza się również, że proces likwidacji szkody przeciąga się w nieskończoność. O pomoc można wówczas zwrócić się do specjalnych firm, które zajmują się obsługą szkód, uzyskując uczciwą rekompensatę od ubezpieczyciela.

Informacja prawna