Samochód na własność czy wynajmowany – poznaj plusy i minusy obu rozwiązań

Własny samochód stanowi marzenie wielu kierowców. Posiadanie pojazdu jawi im się bowiem jako ogromne udogodnienie codziennego życia. W praktyce nie każdą osobę jednak stać na zakup auta, zwłaszcza jeśli jest to upragniony, najnowszy model danej marki. Z kolei używane auta zazwyczaj nie są w stanie spełnić pokładanych w nich oczekiwań. W tej sytuacji można skorzystać z opcji wynajmu pojazdu. Sprawdź, jakie są wady i zalety zakupu i wynajmu auta.

Zakup samochodu – warto czy nie warto?

Niewątpliwie argumentem przemawiającym za nabyciem na własność wybranego modelu jest swoboda korzystania z niego. Zakupiony pojazd może być dowolnie użytkowany przez właściciela. On sam podejmuje również decyzje dotyczące np. ewentualnego rozszerzenia podstawowego pakietu ubezpieczeń o dodatkowe opcje albo terminów wizyt u mechaników. Także potencjalna sprzedaż samochodu w tym przypadku nie jest obwarowana żadnymi uwarunkowaniami. Może ona nastąpić w dowolnym momencie, zgodnie z życzeniem właściciela.

Zakup auta ma też oczywiście swoje wady. W tej sytuacji bowiem trzeba liczyć się z systematycznym spadkiem wartości pojazdu praktycznie z miesiąca na miesiąc. Inaczej niż w przypadku takich opcji, jak wynajem samochodu, należy też na własną rękę zadbać o regularne przeglądy techniczne maszyny, zmianę opon czy też wybór odpowiedniej firmy ubezpieczeniowej. Najistotniejszym minusem tego rozwiązania jest jednak konieczność spłaty całego zobowiązania w jednym czasie.

Zalety i wady wynajmu długoterminowego

Osoby, które nie stać na zakup pojazdu – choćby używanego – często decydują się na skorzystanie z alternatywnej opcji. Wynajem krótkoterminowy jest idealnym wyjściem dla tych ludzi, którzy od czasu do czasu potrzebują samochodu np. na wyjazd do innego miasta w celach turystycznych bądź służbowych. W tym przypadku w grę wchodzą jednak często pewne problemy logistyczne związane np. z wymogiem odstawienia na miejsce samochodu po upływie terminu umowy, jej ponownym podpisaniem itp. Dlatego dla osób korzystających regularnie z auta znacznie lepszym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy. Jest to relatywnie tanie przedsięwzięcie. W tym przypadku miesięczna rata jest bowiem stosunkowo niska. Wszystkie koszty utrzymania pojazdu ponosi jego właściciel, czyli wypożyczalnia aut, taka jak 24Cars.plWszelkie formalności związane z wynajmem można załatwić online.

Do wad wynajmu zalicza się zazwyczaj ograniczony wybór modeli samochodów oraz stosowanie limitów kilometrów, które można przejechać w ciągu roku.

Informacja prawna