Na co zwrócić uwagę by wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które wykorzystują Polacy w celu sfinansowania większych wydatków. W końcu obecna sytuacja sprawia, że mało kto może pozwolić sobie na zakup dużych sprzętów AGD i RTV lub samochodu za gotówkę z samych oszczędności. Popularność kredytów jest tym większa, im lepsze warunki banki nam oferują.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy Rada Polityki Pieniężnej znacznie zmniejszyła stopy procentowe do rekordowego poziomu, co znacznie uatrakcyjniło oferty kredytu gotówkowego. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy kredyt gotówkowy, który z jednej strony spełni nasze potrzeby, a z drugiej nie okaże się ciężarem nie do udźwignięcia?

Najważniejsze koszty, czyli oprocentowanie kredytu oraz prowizja za udzielenie kredytu gotówkowego

Podstawową kwestią, na którą uwagę powinni zwrócić wszyscy kredytobiorcy to podstawowe koszty każdego kredytu, czyli oprocentowanie oraz prowizja za udzielenie kredytu. Oprocentowanie składa się ze stałej wartości stopy procentowej, a także marży, jaką na klientów nakłada bank. Wartość nominalnego oprocentowania oczywiście różni się, w zależności od wielkości kredytu (wiele banków stosuje zabieg, w którym marża banku jest mniejsza w przypadku udzielania kredytów na duże kwoty) czy banku, który oferuje dany kredyt. Oprócz oprocentowania warto jeszcze zwrócić uwagę na wartość prowizji, którą bank pobiera w zamian za udzielenie kredytu. Prowizja nie powinna sięgać 2% wartości kredytu – w niektórych bankach jest ona zupełnie cofana. Przed podpisaniem umowy warto jednak dokładnie prześwietlić te wartości.

Możliwy okres spłaty zobowiązania

Kredyt gotówkowy powinien być dobrany w zgodzie z naszymi potrzebami, ale też z naszymi możliwościami w kwestii spłacania go. Im krótszy okres kredytowania, tym większa rata. Jednak tym szybciej całość zobowiązania zostanie spłacona. Dlatego też powinniśmy przemyśleć sobie, czy naszym priorytetem będzie szybkie spłacenie zobowiązania, czy raczej dogodna kwota raty, która nie będzie stanowiła zbyt dużego miesięcznego obciążenia w zamian za dłuższy okres spłacania.

Dodatkowe koszty kredytu gotówkowego

Dodatkowe opłaty to zmora każdego kredytobiorcy. Adnotacje o tego typu kosztach nie są zbyt głośno reklamowane, jednak są one zawarte w umowie i nie ma możliwości pozbycia się ich. W związku z tym przed wnioskowaniem o kredyt w danym banku warto bardzo dokładnie prześwietlić całą tabelę opłat, by mieć absolutną pewność, że żadne dodatkowe opłaty nie będą nas dotyczyć. Przykładem takich dodatkowych kosztów są opłaty za zmianę terminu spłaty, za wczesną spłatę kredytu lub bardzo popularne dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem kredytu.

Warunki, jakie klient musi spełnić w celu otrzymania kredytu

Jeszcze jedna kwestia, o którą klient powinien zadbać to poznanie warunków, jakie musi spełnić w celu otrzymania kredytu. Choć większość banków ma podobną politykę kredytową, to jednak pewne niuanse decydują o tym, że jeden bank jest gotów udzielić kredytu osobie, dla której w innym banku zdolność kredytowa jest za niska. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które otrzymują wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej.

Informacja prawna