Męski różaniec – jaki wybrać?

Różaniec odgrywa bardzo ważną rolę w życiu katolików, modlitwa na nim zbliża nas do Maryi, pozwala na kierowanie próśb do Matki Chrystusa. Miesiąc październik jest poświęcony modlitwom na różańcu, dlatego w każdym kościele odbywają się nabożeństwa.

Jak odmawiać różaniec?

Podczas odmawiania różańca wielokrotnie powtarza się słowa dwóch modlitw – „Ojcze Nasz” oraz „Zdrowaś Maryjo”. Wypowiadanie ich słów odmierza się przy pomocy koralików, które zazwyczaj umieszczane są na sznureczku, bądź delikatnym łańcuszku. Każdy różaniec zakończony jest krzyżykiem, przed nim najczęściej znajduje się medalik z podobizną Matki Bożej. Pierwszy różaniec zazwyczaj otrzymuje się z okazji I Komunii Świętej, przed przyjęciem sakramentu odbywają się spotkania, na których proboszcz zapoznaje dzieci z najważniejszymi modlitwami. Pomimo określonego kanonu odmawiania różańca, każdy wierzący może na własny sposób się na nim modlić. W sprzedaży występuje wiele form różańców – od klasycznych po takie, które zakłada się na rękę. W każdej postaci  stanowi nieodłączny symbol wiary chrześcijańskiej i bliskości Maryi. Różaniec na rękę, podobnie jak podstawowa wersja atrybutu może być wykonany z wielu materiałów. Zarówno tych niedrogich, z plastiku, jak i nieco droższych, które wykonuje się z naturalnych kamieni. W sklepach z dewocjonaliami można kupić również męski różaniec, zakładany na nadgarstek, bazą może być delikatny sznureczek, natomiast rolę paciorków mogą pełnić drewniane, metalowe koraliki. Występuje wiele wersji kolorystycznych, które dopasowuje się pod własne preferencje w tym zakresie. Męski różaniec jest nie tylko znakiem każdego katolika, ale również rodzajem biżuterii, którą można codziennie mieć przy sobie.

Męski różaniec, jako pomysł na prezent

Każdy męski różaniec jest wzbogacony wizerunkiem Jezusa oraz Maryi, którzy zawsze będą towarzyszyć właścicielowi biżuterii. Dzięki temu w każdej chwili można zwrócić się do Nich z podziękowaniem lub prośbą. Poszukując wyjątkowego prezentu dla partnera, taty, dziadka, brata, czy innej bliskiej osoby, warto wziąć pod uwagę męski różaniec. Zapakowanie takiego podarunku w ozdobne pudełeczko podniesie jego wartość estetyczną i z pewnością ucieszy osobę obdarowaną. Oczywiście taka forma jest odpowiednia pod warunkiem, iż dana osoba często odmawia różaniec. Należy pamiętać, że nie chodzi tutaj wyłącznie o ozdobę, ale głównie o użyteczność takiego przedmiotu. To niewątpliwie niestandardowy pomysł, ale kreatywny i podkreślający stawianie wiary na pierwszym miejscu. Odmawianie różańca, co do zasady, powinno odbywać się w określone z góry dni tygodnia, z podziałem na poszczególne tajemnice. W poniedziałki i soboty powinno się połączyć modlitwę z rozważaniami tajemnic radosnych, natomiast we wtorki i piątki – bolesne. Środa i niedziela są przeznaczone na tajemnice chwalebne, a czwartki tajemnice światła. Jeżeli praktyka modlitw na różańcu jest dopiero rozpoczynana, warto zaopatrzyć się w obrazki, na których wypisane są poszczególne zasady odmawiania różańca.

Informacja prawna