Spawanie pozwala na łączenie materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie. Choć w teorii wydaje się nieskomplikowane – w końcu zajmują się nim nawet amatorzy – w praktyce jego skuteczność zależy od wielu czynników: wybranej metody, energii liniowej łuku czy pozycji. Jednym z tych, o których wiele osób często (i niesłusznie) zapomina, jest temperatura otoczenia. W jaki sposób wpływa ona na proces spawania?
Spawanie w niskich temperaturach
W miarę możliwości spawanie powinno się przeprowadzać w temperaturze zbliżonej do pokojowej. To właśnie łączenie elementów w temperaturze około 20°C pozwala na uzyskanie spoin o najlepszych właściwościach mechanicznych. Nie znaczy to, że nie można spawać także poniżej tej temperatury, ale niezbędne jest wówczas podjęcie dodatkowych kroków. Konieczne staje się przede wszystkim podgrzanie spawanych elementów. Muszą mieć one temperaturę powyżej zera. Nieodzowne jest też zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Odpowiednim wyborem będzie spawarka inwertorowa MMA. To właśnie spawanie elektrodą otuloną sprawdza się najlepiej w przypadku niskich temperatur. Mimo że praca tą metodą przebiega stosunkowo powoli, pozwala ona na uzyskanie trwałych spoin.
O właściwą temperaturę należy zadbać także po zakończeniu procesu spawania. Wynika to ze znacznie szybszego stygnięcia spawanych materiałów w niższych temperaturach. Zdecydowanie łatwiej wówczas o różnego rodzaju pęknięcia, w tym tak zwane pęknięcia zimne. Powstają one w trakcie stygnięcia połączenia spawanego, zazwyczaj w zakresie temperatur od 200°C do 1000°C. Mogą pojawiać się nawet wiele godzin po zakończeniu spawania. Jednym z czynników wpływających na powstawanie pęknięć zimnych są warunki otoczenia, w tym właśnie temperatura. Poza tym ważne są rodzaj i jakość zastosowanych materiałów spawalniczych. Szeroki ich wybór oferuje na przykład sklep spawalniczy Spawaj.eu. Odpowiednie materiały umożliwiają spawanie w nawet bardzo niskich temperaturach. Przykładem mogą być roboty prowadzone na liniach kolejowych znajdujących się w strefie podbiegunowej.
Spawanie w wysokich temperaturach
Nie tylko spawanie w niskich temperaturach powoduje trudności – obarczone problemami jest również łączenie elementów tą metodą przy wysokiej temperaturze. Za ekstremalne warunki dla procesu spawania uznaje się zwłaszcza połączenie wysokiej temperatury otoczenia (powyżej 35°C) oraz wilgotności powietrza (przekraczającej 80%). Znacznie rośnie wówczas ryzyko porażenia prądem elektrycznym: zarówno z powodu wilgoci znajdującej się w powietrzu, jak i na skutek przesiąkniętych potem rękawic i ubrania. W takich warunkach utrudnione jest też przechowywanie materiałów spawalniczych.