Olej silnikowy, w intensywnie użytkowanych samochodach, należy wymieniać zazwyczaj dwa razy do roku. Jest to czynność, która nie wymaga szczególnych umiejętności z zakresu mechaniki, dlatego część osób – w celu zaoszczędzenia sporej sumy pieniędzy – decyduje się na zrezygnowanie z usług ASO lub mechanika i wymienienie oleju samodzielnie. Pojawić może się wówczas problem: co zrobić ze zużytą substancją? Odpowiedź znajdziesz w artykule!
Jak przechowywać zużyty olej?
Należy rozpocząć od stwierdzenia, że przepracowany olej to bardzo niebezpieczny odpad, który zawiera wiele substancji chemicznych. Jego nieodpowiednie przechowywanie może mieć więc bardzo poważne konsekwencje zarówno dla środowiska naturalnego, jak i ludzi.
Osoby, które gromadzą zużyty olej – niezależnie od tego, czy w dużych warsztatach samochodowych, czy też w przydomowych garażach – powinny zainwestować w specjalne zbiorniki na olej przepracowany. Są to wyroby wykonane z polietylenu, czyli tworzywa sztucznego, które charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników zewnętrznych. Ich budowa opiera się na konstrukcji dwupłaszczowej, której zastosowanie eliminuje ryzyko pojawienia się niekontrolowanego wycieku. Zbiornik wyposażony jest wówczas w dwie warstwy materiału, między którymi znajduje się wolna przestrzeń. To do niej, w razie nieszczelności płaszcza wewnętrznego, przedostaje się substancja.
Zbiorniki na olej przepracowany dostępne są w wielu wariantach pojemnościowych, co umożliwia dobranie ich do swoich indywidualnych potrzeb. Najczęściej są one wyposażone w dodatkowe komponenty, takie jak sygnalizator przecieku, zamykany wlew czy rura poboru oleju.
Jak pozbyć się przepracowanego oleju?
Skoro już wiesz, jak przechowywać zużyty olej, podpowiemy, jak w bezpieczny i prosty sposób możesz się go pozbyć. Jak mówi nam specjalista z firmy MiM Zbiorniki:
Przepisy prawa wyraźnie zabraniają wyrzucanie starego oleju do śmieci, a także zlewania go np. do dołka w ziemi. Jest to bowiem substancja, która bardzo silnie skaża glebę, miesza się z wodami gruntowymi i następnie trafia do rzek bądź innych zbiorników wodnych.
Niewłaściwa utylizacja przepracowanego oleju może mieć także konsekwencje prawne, które najczęściej obejmują wysokie mandaty. Istnieje jednak kilka możliwości zutylizowania substancji, z łatwością znaleźć można bowiem miejsca, które przyjmują tego typu odpady, a są to m.in.:
- warsztaty samochodowe,
- stacje benzynowe,
- autoryzowane stacje kontroli pojazdów,
- Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych,
- firmy specjalizujące się w przetwarzaniu zużytego oleju.
Znalezienie miejsca, do którego można oddać przepracowany olej, nie jest trudne. Warto zatem zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie oraz utylizację substancji – gwarantuje to bowiem całkowite uniknięcie ryzyka skażenia środowiska naturalnego.