Wielu trenerów wyznaje filozofię, według której jak najwięcej zajęć powinno odbywać się z piłką. Dzięki temu treningi są bardziej przystępne dla zawodników, a jednocześnie pomagają stale doskonalić technikę i utrwalać boiskowe zwyczaje. Jednak, jeśli chodzi o fizyczne aspekty gry w piłkę nożną, wciąż funkcjonują bardzo istotne zajęcia, które odbywają się bez piłki.
Treningi wytrzymałościowe
Wytrzymałość organizmu pozwala zawodnikom wykrzesać z siebie dodatkowe siły w newralgicznych punktach meczu, przede wszystkim pod koniec spotkania. Dlatego w przygotowaniu piłkarzy od zawsze ogromną rolę odgrywają treningi wytrzymałościowe. Niestety ten rodzaj treningu nie idzie w parze z dynamiką. W opowieściach zawodników, którzy skończyli kariery w latach 90. oraz wcześniej, dominują słynne obozy zimowe naznaczone długotrwałym bieganiem na śniegu. Dziś słusznie króluje inne podejście do treningu wytrzymałościowego.
Współcześni zawodnicy podczas meczu pokonują grubo ponad 10 km, ale część przebiegniętego dystansu stanowią jakże istotne sprinty. Typowy trening kondycyjny polegający na przykład na długich jednostajnych biegach redukuje szybkość zawodników. Dlatego obecnie zastępuje się go treningiem interwałowym. Etapy wzmożonego wysiłku są przeplatane treningami biegowymi o mniejsze intensywności. W ten sposób piłkarze budują wytrzymałość nie tracąc motoryki.
Treningi szybkościowe
Ćwiczenie szybkości zawodników tylko z pozoru może wydawać się proste i ograniczone do sprintów. Piłkarze nie są sprinterami – szybkość jest dla nich kluczowa, ale w trakcie meczu na przestrzeni sekund zmieniają kierunek oraz intensywność biegu, jak również natychmiast się zatrzymują. Dlatego treningi szybkościowe należy rozpoczynać zajęciami uwzględniającymi zmienną intensywność i kierunek. Wypoczęty układ nerwowy najlepiej przyswaja wówczas tę umiejętność. Poza typowymi sprintami piłkarze, aby zwiększyć swoją szybkość, powinni także pracować nad rozbudową masy mięśniowej w poszczególnych partiach ciała:
- mięśnie ramion,
- mięśnie tułowia,
- mięśnie w okolicach stawu kolanowego,
- skokowego,
- biodrowego.
Wyższą prędkość sprintów można także osiągnąć trenując samą technikę biegu oraz wydłużając krok.
Trening siłowy
Niezależnie od pozycji zawodnicy nie powinni bagatelizować treningu siłowego. Po pierwsze siła fizyczna przydaje się w bezpośrednich pojedynkach na boisku. Po drugie, rozbudowa masy mięśniowej zapobiega powstawaniu kontuzji, co dotyczy przede wszystkim mięśni nóg. Trening siłowy musi być dostosowany do predyspozycji i boiskowych zadań zawodnika, a ważną rolę w jego skuteczności odgrywa regeneracja – w której zawiera się odpowiednio długi sen oraz zrównoważona dieta.