Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Jak pokazują statystyki coraz więcej dzieci w naszym kraju cierpi na otyłość czy też nadwagę. Zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna to najprostsze a zarazem najbardziej skuteczne sposoby na radzenie sobie z tymi problemami. Jak jednak zachęcić dziecko do uprawiania sportu lub jakiejś aktywności fizycznej?

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze zdrowie ale i samopoczucie. Dostępne dane pokazują jednak zatrważający trend- coraz więcej dzieci boryka się z otyłością czy też nadwagą wynikającą nie tylko z niezdrowej diety ale właśnie z braku aktywności ruchowej. Z tego też względu w trosce o zdrowie dzieci, jako rodzicie powinniśmy dołożyć starań aby zachęcić dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Co jednak zrobić jeżeli wasza pociecha woli całe dnie spędzać przed ekranem komputera lub telewizora? Jak zachęcić takie dziecko do aktywności fizycznej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

  • Przykład musi iść z góry
  • Pokaż dziecku dostępne opcje
  • Domowy ogród miejscem gdzie dziecko może zażyć trochę ruchu
  • Jakie popularne aktywności fizyczne można polecić?
  • Aktywność fizyczna nie powinna być karą czy też przykrym obowiązkiem
  • Nie każde dziecko musi być olimpijskim mistrzem

Przykład musi iść z góry

Dzieci już od najmłodszych lat wpatrzone są w swoich rodziców. Z tego też względu zachęcanie dziecko do uprawiania sportu, kiedy sami jako rodzice prowadzimy ,,kanapowy” tryb życia nie przyniesie efektów. Warto zatem postarać się aby aktywność fizyczna stała się ważnym aspektem waszego rodzinnego życia. Dzieci widząc ćwiczących rodziców chętnie przyłączą się, aby spróbować swoich sił w danym sporcie. Oprócz tego rodzinne uprawianie sportu to doskonała okazja do spędzenia ze sobą jakościowego czasu i zacieśnienia rodzinnych więzi.

Pokaż dziecku dostępne opcje

Oprócz tego bardzo ważna jest odpowiednia motywacja i wybranie sportu, który rzeczywiście przypadnie malcowi do gustu. Staraj się nie narzucać dziecku jakiej dyscypliny sportowej powinno się trzymać. Pokaż dostępne możliwości i wspieraj go na każdym etapie jego sportowej drogi. Naucz malucha, że nie ma nic złego w podejmowaniu kolejnych prób i przezwyciężaniu swoich słabości ale pamiętaj też o chwaleniu go za odnoszone sukcesy.

Domowy ogród miejscem gdzie dziecko może zażyć trochę ruchu

Często bywa również tak, że dziecko zwyczajnie nie przepada zarówno za sportami drużynowymi jak i też indywidualnymi. Wcale jednak nie znaczy to, że powinno rezygnować wtedy całkowicie z aktywności fizycznej. W przypadku mniejszych dzieci można bowiem połączyć aktywność fizyczną z zabawą w bardzo prosty sposób. Wystarczy do tego celu odpowiednio zaadaptować przydomowy ogród. Wystarczy wyposażyć go jedynie w kilka odpowiednich zabawek. Mowa tutaj chociażby o dodaniu takiego elementu jak zjeżdżalnia ogrodowa czy też trampolina. To właśnie ta pierwsza potrafi sprawić maluchom naprawdę masę frajdy. Co ważne nie musisz mieć wcale wielkiego ogrodu aby znaleźć w nim miejsce na zjeżdżalnie ogrodową. Można bowiem znaleźć na rynku zjeżdżalnie ogrodowe, które dopasowane są zarówno do wieku dzieci jak i też możliwości terenowych. Dziecko, które będzie miało możliwość wyjścia prosto z domu na przydomowy plac zabaw którym stanie się twój ogród na pewno będzie zdrowsze dzięki takiej aktywności fizycznej polegającej na ślizganiu się na zjeżdżalni czy też skokach na trampolinie.

Jakie popularne aktywności fizyczne można polecić?

Jeżeli jednak Twoja pociecha nie ma nic przeciwko tradycyjnym sportom to pamiętaj aby znaleźć dla niego odpowiednią dyscyplinę zarówno w lecie jak i też w zimie. Nie wszystkie sporty da się bowiem uprawiać przez cały rok. Nie warto spędzać zimowych, czy też jesiennych miesięcy zamkniętym w czterech ścianach domu. Lepiej zapoznać dzieci z takimi dyscyplinami zimowymi jak narciarstwo, snowboard czy też łyżwiarstwo.

Aktywność fizyczna nie powinna być karą czy też przykrym obowiązkiem

Zachęcając dziecko do aktywności fizycznej należy mieć na uwadze, że sport to nie kara czy też jakiś przykry obowiązek. Nakładanie obowiązkowych ćwiczeń na młodego człowieka wywoła bowiem efekt odwrotny od zamierzonego. Sport będzie kojarzyć się z karą, gdy powinien być czymś przyjemnym. Pamiętajmy zatem jako rodzice aby nie zmuszać pociechy do aktywności fizycznej ale zachęcać. Pokazując, że sport może być bardzo fajną rozrywką.

Nie każde dziecko musi być olimpijskim mistrzem

Na sam koniec jeszcze jedna rada. Bardzo wielu rodziców próbuje wymuszać na dziecku bycie najlepszym w danym sporcie czy też dyscyplinie. Niestety nie tędy droga! Nie każdy malec będzie bowiem kolejnym mistrzem świata w bieganiu czy też zwycięzcą Wimbledonu. Nie warto tłamsić radości dziecka z danej aktywności fizycznej naszymi własnymi ambicjami. Trzeba sobie uświadomić, że nie każde dziecko ma predyspozycje do bycia najlepszym. Ba! Nawet jeżeli dziecko jest kiepskie w jakiejś dyscyplinie, ale zwyczajnie cieszy je jej uprawianie to jako rodzić powinniśmy wyłącznie dziecko w jego pasji wspierać.

Informacja prawna