Pozimowe awarie samochodu – jakie usterki najczęściej zdarzają się po zimie?

Zima w tym roku była kapryśna i nieustannie zaskakiwała kierowców – raz chlapą, a raz przymrozkiem. Przed taką pogodą trudno należycie zabezpieczyć samochód, dlatego u progu wiosny często uwidaczniają się przeróżne pozimowe usterki, których nie wolno zbagatelizować. Jakie awarie zdarzają się najczęściej? Jak przygotować samochód na wiosnę? Podpowiadamy!

Od czego zacząć przygotowanie samochodu do wiosny?

Zanim przystąpisz do sprawdzania stanu samochodu – dokładnie go umyj. Zimą na karoserii i podwoziu osadzają się różne zanieczyszczenia, takie jak sól drogowa czy błoto pośniegowe, które mogą przyczyniać się do powstawania rdzy i mikrouszkodzeń lakieru, dlatego należy je starannie usunąć. Możesz skorzystać z myjni bezdotykowej lub ręcznej, oferującej kompleksową pielęgnację auta specjalistycznymi preparatami. Jeśli wolisz wziąć sprawy w swoje ręce, umyj pojazd na podwórku za pomocą rękawicy z mikrofibry oraz wydajnego szamponu samochodowego, który nie tylko usunie brud, ale również zostawi po sobie wypolerowany, pozbawiony smug lakier.

Wróg numer jeden – rdza

Rdza pojawia się zwykle na podwoziu – to ono w czasie zimy najczęściej styka się z błotem pośniegowym i chemikaliami, jakimi posypane są drogi. Niewielkie ogniska rdzy można usunąć samodzielnie, za pomocą papieru ściernego. Następnie oczyszczamy oraz odtłuszczamy miejsce ubytku z pozostawionego pyłu, nanosimy warstwę podkładu lakierniczego i lakierujemy. Na koniec zaleca się użycie wosku, który konserwuje samochód i zabezpiecza przed ponownym osadzaniem się zanieczyszczeń. Jeśli rdza zajęła już większą powierzchnię, koniecznie zwróć się do specjalisty.

Wnętrze samochodu

Po zimie wnętrze samochodu ma często nieprzyjemny zapach wilgoci. W zakamarkach siedzeń zalega piasek, a dywaniki są pokryte błotem i widocznymi śladami przemoczeń. Z tego właśnie powodu, kiedy zrobi się wystarczająco ciepło na zewnątrz, należy dokładnie odkurzyć kabinę, przetrzeć kokpit i przewietrzyć samochód. Na rynku jest dostępnych wiele specjalistycznych preparatów, które pozwolą dokładnie wyczyścić auto, jak chociażby te od marki Liqui Moly. Uciążliwych plam oraz zanieczyszczeń na tapicerce pozbędziesz się za pomocą ściereczek lub pianek czyszczących.

Klimatyzacja

Wahania temperatur, plucha i wszechobecna wilgoć to idealne środowisko dla bakterii i grzybów, które zalęgają się w układzie klimatyzacyjnym. Wiosną zleć jego czyszczenie specjaliście lub wykonaj je samodzielnie – za pomocą płynu lub spraya odgrzybiającego, który wtryskuje się do kanałów wentylacyjnych.

Co w sytuacji, gdy włączona klima nie chłodzi tak, jak powinna, a zamiast zimnego powietrza pojawia się tylko delikatny powiew? Powodem prawdopodobnie jest uciekający czynnik chłodzący, więc przed ponownym nabiciem klimatyzacji trzeba uszczelnić całą instalację.

Widoczność na drodze to podstawa

Podczas mycia samochodu wytrzyj szyby delikatną ściereczką z mikrofibry i przetrzyj odtłuszczającym preparatem do szklanych powierzchni. Sprawdź, czy pod warstwą brudu nie znajdują się pęknięcia. W okresie zimowym również wycieraczki są wystawione na najwyższą próbę. Sól drogowa, piasek i błoto sprawiają, że pióra często przestają dokładnie zbierać krople wody. W zamian pozostawiają smugi, które ograniczają dobrą widoczność na drodze. W takim wypadku konieczny będzie zakup nowych, sprawnych wycieraczek.

Płyny eksploatacyjne i opony

Po zimie sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych i w razie potrzeby je uzupełnij. Kiedy temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza i będzie utrzymywać się przez kolejne dni – czas wymienić opony na letnie. Dzięki nim samochód ma lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania, a Ty możesz śmiało wybrać się na wspólny, bezpieczny weekend z rodziną!

Zawieszenie, układ hamulcowy i kierowniczy…

Na co jeszcze zwrócić uwagę, a co najlepiej zlecić specjaliście? Po deszczu pojawiają się grzyby, a po zimie dziury w asfalcie. To przez nie w dużej mierze cierpią elementy zawieszenia oraz układu kierowniczego. Jeżeli słyszysz niepokojące stuki w podwoziu, to nie zwlekaj i odwiedź najbliższy warsztat samochodowy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku klocków hamulcowych, które po przebytej zimie mogły się zużyć.

Szukasz preparatów, które pozwolą Ci zatroszczyć się o samochód po zimie? Wszystkie potrzebne akcesoria znajdziesz na stronie nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

Informacja prawna