Zadbaj o siebie na jesień – 3 porady dla mężczyzny w każdym wieku

Okres jesienny to czas, o którym mówi się, że jest mocno zdradliwy i rzeczywiście jest w tym sporo racji. Z jednej strony dni bywają ciepłe, natomiast wieczory bywają chłodne. Zdarza się nawet, że idziemy w dane miejsce, w ciepły i słoneczny dzień, a gdy wracamy do domu, to temperatura raptownie spada. Pomimo tego, że jesień to bardzo piękna złota pora roku, to jednak też okres pierwszych przeziębień, więc przygotowaliśmy dla ciebie 3 porady, dzięki którym będziesz mógł w większym stopniu zadbać o siebie, niezależnie od wieku.

1. Pamiętaj o ciepłych ubraniach

Jesień zmusza nas po ciepłym lecie do minimalnej zmiany warty dotyczącej ubioru. Porzucamy krótkie t-shirty i spodenki na rzecz bluz, kurtek i dłuższych spodni. Jak już wspomnieliśmy, to czas, w którym pojawiają się pierwsze choroby, więc nie ma sensu stawianie tylko i wyłącznie na elegancję kosztem własnego zdrowia, a wiemy, że są takie osoby, wychodzące właśnie z takiego założenia. Jesień wymaga od nas ubierania się stosownie co do temperatur, które panują w tym momencie, czyli mamy na myśli również akcesoria jak rękawiczki, szaliki czy kurtki.

O ile młodzi mężczyźni często bagatelizują tę kwestią, ponieważ dla nich bardziej liczy się estetyka i nie mają świadomości, że choroby można przechodzić ciężko, to jednak osoby starsze powinny zakładać już czapki, rękawiczki czy też szalik. Zmiany w ubiorze dotyczą również obuwia. Jesień to okres, w którym pogoda przechodzi częste załamania i zdarzają się opady deszczu, a wieczorem czy w nocy już nawet przymrozki. Warto więc odłożyć trampki czy sandały na bok i skupić się raczej na cieplejszym obuwiu, które uchroni cię przed przemarznięciem.

2. Zadbaj o to, co jesz

Okres jesienny, jak już wiemy z poprzedniego akapitu, to prawdziwa wylęgarnia chorób, więc liczy się nie tylko to, jak się ubierasz, ale również liczy się odpowiednie odżywianie. Często dla niektórych jest to okres uśpionej aktywności, gdzie powoli odkładamy nasze sprzęty na bok. Jest to błąd, ale również sport zastępują niezdrowe potrawy. Należy pamiętać, że jesień jest okresem, w którym bardzo potrzebujemy witamin, by wzmacniać nasz organizm i nie dać dopaść się chorobie.

Jakie powinniśmy w tym czasie spożywać owoce? Przede wszystkim te, które są bogate w witaminy A, C oraz składniki mineralne jak selen czy cynk wzmacniające nasz układ odpornościowy. Jesień, jak i zima to czas, w którym organizm wykazuje wysokie zapotrzebowanie na białko. Gdybyśmy mieli polecić określone warzywa czy owoce, to z pewnością byłaby to dynia, która mniej więcej w tym okresie kojarzy nam się z Halloween, ale krem z niej jest jednym z pyszniejszych dań, jakie można sobie wyobrazić. Ponadto warto zaopatrzyć się w takie owoce jak granat czy żurawina.

3. Nie zapomnij o ruchu!

Pomimo tego, że jesień to czas, który w swojej końcowej fazie raczej nie zachęca nas do poruszania się na świeżym powietrzu, to jednak nie wolno z niej rezygnować. O ile rozumiemy to, że nie spędzasz po kilka godzin na działce czy na spacerach, tak jak ma to miejsce latem, to jednak warto przeznaczyć nawet paręnaście minut dziennie na bieganie czy inną formę ruchu.

Zdajemy sobie sprawę, że bieganie jest trudniejsze dla starszych mężczyzn, więc dobrą alternatywą może być nordic walking czy jazda na rowerze. W ten sposób będziesz spalać dodatkowe kalorie i wyraźnie zauważysz poprawę swojego stanu zdrowia. Aktywność w niskich temperaturach to hartowanie własnego organizmu, co też sprawia, że będziesz bardziej odporny na choroby. Coraz częstszą formą aktywności jest morsowanie, więc może się okazać, że jest to dla ciebie idealne! Młodzi mężczyźni z kolei nie powinni zamykać się w swoich 4 ścianach i mieć dużo ruchu, jak również warto zakupić karnet na siłownię, by wykorzystać ten czas na rozbudowę mięśni.

Informacja prawna