Jak przygotować się na jazdę motocyklową we dwoje z pasażerem?

Niemalże każdy motocykl wyposażony jest w podwójną kanapę oraz dwa dodatkowe podnóżki. W związku z tym śmiało możemy stwierdzić, że jednoślady zostały zaprojektowane z myślą o jeździe z pasażerem. Oczywiste jest jednak to, że podróżowanie w ten sposób jest znacznie bardziej skomplikowane niż jazdą samochodem. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zadbajmy o bezpieczeństwo

Kask to absolutna konieczność, jednak warto zawsze ubierać pełny strój motocyklowy. Nawet jeśli nasza przejażdżka ma być niedługa, to w przypadku ewentualnego wypadku, zawsze będziemy względnie bezpieczni. Pamiętajmy, że koszt jakiegokolwiek urazu, czy też rehabilitacji zawsze będzie większy niż samego stroju motocyklowego. Jeśli chodzi o ochronę głowy warto postawić na kaski szczękowe – ATM Motocykle, a także odzież przeciwdeszczową na motor.

Komunikacja na starcie

Nie możemy zapomnieć o tym, że stojący motocykl pozostaje w równowadze tylko i wyłącznie za sprawą nóg kierowcy. W związku z tym, jeśli nie dowie się on, że zamierzamy zejść bądź też wejść na jednoślad, spowodujemy wywrotkę.

Mocny chwyt

Niemało motocykli wyposażone jest w specjalny uchwyty, które montowane są po obu stronach siedzenia pasażera. Należy trzymać się ich możliwie mocno, nawet wtedy, gdy jednoślad zatrzymuje się na skrzyżowaniu. Nagłe przyspieszenie może natychmiast zrzucić nas z maszyny i spowodować tragedię. Jeśli opisywanych uchwytów nie ma, należy złapać się ciała kierowcy.

Nogi zawsze na podnóżkach

Nawet kiedy motocykl stoi w miejscu, należy trzymać nogi na podnóżkach. Działanie to sprawia, że zachowujemy odpowiedni balans, dzięki czemu jazda idzie kierowcy znacznie prościej oraz bezpieczniej. Na tym jednak nie koniec, spuszczone nogi mogą zostać wkręcone przez łańcuch, czego nikt przecież nie chce.

Pochylanie za kierowcą

W czasie pokonywania zakrętu musimy być niczym jedno ciało z kierowcą. Konieczne jest pochylania się dokładnie w ten sam sposób co on. Tylko i wyłącznie tak będziemy w stanie zapewnić naszej dwójce odpowiednią stabilizację.

Brak wiercenia

Poprawianie się, czy też kołysanie to coś, czego należy unikać. Pasażer powinien siedzieć nieruchomo, gdyż każdy jego ruchu negatywnie wpływa na stabilność motocykla.

Informacja prawna