Kompakty WC – dlaczego warto się na nie zdecydować

Podczas remontu łazienki lub w trakcie jej urządzania wiele osób stoi przed dylematem związanym z wyborem ceramiki sanitarnej. Jedną z decyzji, którą trzeba podjąć jest określenie czy w toalecie ma znaleźć się podwieszane WC czy kompakt. Oba rozwiązania mają swoją wady i zalety. Mnogość pozycji dostępnych na rynku zdecydowanie nie ułatwia sprawy. Miski występują w różnych kształtach, wielkościach i kolorach.

Co więcej, kompakty WC znacznie zmieniły się w porównaniu do swoich odpowiedników sprzed kilkunastu lat. Jakie są zalety tego rozwiązania i kiedy warto się na nie zdecydować?

Kompakty WC – najważniejsze cechy

Pierwszą kwestią, która dla wielu osób ma kluczowe znaczenie jest cena. Standardowe wersje WC są znacznie tańsze w porównaniu do modeli podwieszanych. Egzemplarze ze średniej półki zwykle są w podobnej cenie jak najtańsze odpowiedniki na stelażu. Jeśli zatem szukamy budżetowych rozwiązań, to będzie najbardziej korzystne. O jakich zaletach jeszcze warto wspomnieć?

  • Łatwość montażu – ta cecha również ma istotne znaczenie dla wszystkich osób, które nie chcą poświęcać zbyt dużej ilości czasu na remont. Podstawową różnicą w stosunku do wersji podwieszanych jest to, że kompakty WC nie wymagają zabudowy z karton gipsu. W ten sposób unikamy też dodatkowych kosztów związanych z kuciem ściany lub obudową stelaża.
  • Łatwość wymiany – jest bezpośrednio związana z wyżej opisaną zaletą. Jeśli dojdzie do awarii, można szybko wymienić kompakt lub dokonać potrzebnych napraw, bez konieczności kucia w ścianie. Wynika to z faktu, iż mamy zewnętrzny dostęp do wszystkich elementów. Decydując się na wersję podwieszaną, niestety trzeba liczyć się z ryzykiem kucia, co zwiększy koszty naprawy i wydłuży jej czas.
  • Kompakty WC, z którymi można obecnie się spotkać wyróżniają się bardziej nowoczesnym charakterem. Po dosunięciu ich do ściany nie trzeba przejmować się widocznością rur odpływowych. Ważną kwestią mającą wpływ na łatwiejsze czyszczenie toalety jest wybór modelu o nieskomplikowanych kształtach, bez wgłębień i załamań, w których łatwo gromadzi się brud i kurz.

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na kompakt WC

Standardowe egzemplarze są już wyposażone we wszystkie potrzebne elementy, dzięki czemu nie ma konieczności dokupowania np. deski sedesowej. To zatem świetna opcja jeśli zależy nam na szybkim urządzeniu wnętrza. Kompakty WC sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach. Możliwość przysunięcia do ściany sprawia, że w ten sposób oszczędzamy cenne miejsce, które można wykorzystać na wiele innych sposobów.

Kompakt okaże się strzałem w dziesiątkę jeśli marzy się nam elegancka łazienka w angielskim stylu. Na takie rozwiązanie decydują się miłośnicy klasyki, która nigdy nie wychodzi z mody oraz fani retro. Modele w takim wydaniu bardzo często są wyposażone w stylową spłuczkę w formie uchwytu, która stanowi uroczy, a jednocześnie bardzo efektowny detal.

Tego typu egzemplarze posiadają również starannie wykonane rzeźbienia. W opozycji do klasycznych kompaktów stoją nowoczesne, minimalistyczne wersje o geometrycznej konstrukcji. Jak widać, każda osoba może znaleźć coś dla siebie i dopasować toaletę do własnej wizji aranżacyjnej.

Informacja prawna