Rękawice bokserskie i do MMA – jak wybrać najlepsze?

Rękawice to podstawowy sprzęt każdego fightera, niezależnie od tego czy trenuje pięściarstwo czy mieszane sztuki walki. Od ich jakości zależą komfort treningu i skuteczność podczas walki. Dowiedz się, na jakie aspekty zwrócić uwagę, wybierając rękawice bokserskie lub do MMA.

Rękawice bokserskie – co powinni wybrać pięściarze?

Rękawice bokserskie towarzyszą pięściarzom zarówno podczas sparingów, jak i treningu na przyrządach. Do obu tych celów przeznaczone są różne rodzaje rękawic. Dowiedz się, czym różnią się rękawice sparingowe od rękawic treningowych.

Rękawice bokserskie sparingowe

Ich funkcją jest zamortyzowanie siły uderzenia. Chronić mają zarówno szczęka sparingpartnera lub przeciwnika w pojedynku, ale też dłoń pięściarza, który wyprowadza cios. Rękawice dobrać musisz w taki sposób, aby były idealnie dopasowane pod kątem rozmiaru. Ważna jest też ich waga – podczas sparingów wybiera się rękawice o wadze 12-16 Oz (1 Oz = 28,4 grama), ponieważ lepiej amortyzują wstrząsy i są bezpieczniejsze dla partnera.

Ważny jest również materiał, z którego wykonane są rękawice. Najwytrzymalszym jest oczywiście skóra naturalna, niewiele ustępują jej skóry syntetyczne.

Pozostaje jeszcz wybór mocowania:

  • rękawice wiązane znakomicie usztywniają nadgarstek i świetnie utrzymują się na rękach, jednak niezbędna jest pomoc w ich zakładaniu, dlatego sięgają po nie profesjonaliści;
  • rękawice na rzep w wystarczającym stopniu usztywniają nadgarstek, a zakładać i zdejmować je można samodzielnie, stanowią dobry wybór dla początkujących i średniozaawansowanych.

Rękawice bokserskie przyrządowe

Są to rękawice bokserskie w mniejszym rozmiarze. Charakteryzują się niższym stopniem amortyzacji, dlatego nie należy stosować ich w sparingu, a jedynie w treningu na workach, gruszkach lub manekinach. Dostępne są nawet modele z odsłoniętym kciukiem, dzięki czemu nie trzeba zdejmować ich, przechodząc na ćwiczenia z ciężarami lub skakanką.

Rękawice do MMA

Rękawice MMA podobnie jak bokserskie również dzielą się na sparingowe i przyrządowe. Rękawice MMA sparingowe charakteryzują się grubszą warstwą pianki, dzięki czemu lepiej amortyzują uderzenie, przez co są bezpieczniejsze dla partnera. Cieńsza warstwa pianki znajdująca się w rękawicach przyrządowych pozwala na efektywny trening na workach lub manekinach, gdzie amortyzacja nie jest tak istotna. Jako że są bardziej wytrzymałe niż rękawice sparingowe, do treningu na przyrządach zaleca się korzystanie właśnie z przeznaczonych do tego rodzajów rękawic.

Rękawice MMA – z kciukiem czy bez?

W dużej mierze jest to kwestia indywidualna i zależy od preferencji zawodników. Osłona kciuka stanowi lepszą ochronę stawu, natomiast niektórym może krępować ruchy. Rękawice MMA z kciukiem są na pewno lepszym wyborem do treningu na przyrządach, gdyż lepiej chronią przed otarciami.

Rękawiczki na siłownię

Stałym elementem treningu fightera są ćwiczenia z ciężarami, dlatego koniecznym elementem wyposażenia są rękawiczki na siłownię. Jak je dobrać?

  • Do ćwiczeń siłowych wybierz rękawiczki z antypoślizgową powierzchnią chwytną i usztywnieniem nadgarstków.
  • Do ćwiczeń aerobowych możesz wybrać lekkie i przewiewne rękawiczki, które nie będą powodować przepocenia dłoni.

Za każdy razem pamięta o tym, by wybierać rękawice z wytrzymałych i solidnych materiałów.

Informacja prawna