Buty narciarskie, czyli niezbędny element stroju na stoku górskim

Narciarstwo to jeden z bardziej popularnych sportów zimowych. Podobnie, jak w wielu innych dziedzinach sportowych, osoba uprawiająca go, musi być wyposażona w odpowiedni sprzęt i ubiór. Jednym z elementów obowiązkowych są z pewnością buty do nart. W niniejszym artykule dowiesz się więcej na ich temat oraz poznasz aspekty, na jakie warto zwracać uwagę, przy ich zakupie.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze butów narciarskich na kilka sezonów?

Dobór obuwia na narty to nie bułka z masłem. Wbrew pozorom, nie ułatwia tego bogata oferta produktów na współczesnym rynku. Dlatego, aby dokonać mądrego zakupu, podczas przeglądania różnych propozycji sklepów stacjonarnych i internetowych, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jakich? O tym przeczytasz poniżej.

Rozmiar butów na narty

Niezależnie od fasonu, buty do nart muszą być idealnie dopasowane do stopy. W dużej mierze zależy to przede wszystkim od właściwie dobranego rozmiaru butów. Głównym wyznacznikiem nie powinna być numeracja, gdyż ta u każdego producenta może być inna. Najistotniejszą rolę odgrywa długość wkładki do butów. W celu jak najlepszego dopasowania obuwia narciarskiego do stopy optymalnym rozwiązaniem jest zmierzenie kilku modeli. Niezwykle istotne jest, aby pomiaru dokonywać na grube skarpety, gdyż te w celu uniknięcia utarć kostki i zapewnienia odpowiedniej temperatury ciała są najczęściej zakładane do jazdy na nartach.

Twardość (sztywność) buta narciarskiego

Drugą kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest sztywność obuwia narciarskiego. Jaka powinna być, aby maksymalnie podnieść komfort jazdy? To zależy. Buty na narty cechujące się większym stopniem twardości, mimo że są mniej wygodne dla stopy, pozwalają na wykonywanie bardziej precyzyjnych ruchów podczas uprawiania tego sportu zimowego.

Szerokość butów do nart

Kolejny aspekt stanowi szerokość obuwia na narty. Powinna być ona dopasowana przede wszystkim do masywności stopy. Dzięki idealnemu doborowi tego parametru poziom kontroli nad nartami może ulec znacznej poprawie. Zbyt szerokie buty narciarskie skutecznie ją obniżą, natomiast zbyt wąskie mogą powodować otarcia.

Regulacja oraz jakość wykonania

Obuwie na narty powinno być wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na przemoknięcie. Ponadto warto, aby miało regulację. Najczęściej występuje ona w postaci wytrzymałych zapięć za pomocą klamer. Buty narciarskie regulowane to dobry wybór nie tylko dla zaawansowanych narciarzy, ale też tych początkujących, gdyż zapewniają komfort i wygodę podczas zmagań na stoku górskim.

Dodatkowe kryteria wyboru modelu idealnego

Oprócz najważniejszych parametrów technicznych obuwia narciarskiego warto również zwrócić uwagę na dodatkowe aspekty. Wśród nich kluczową rolę odgrywa typ butów i ich przeznaczenie, cena oraz dopasowanie pod względem płci.

Typ butów narciarskich

Idealne obuwie dla narciarzy musi być dopasowane nie tylko pod kątem wygody i preferencji użytkownika, ale także przeznaczenia. Ze względu na stopień zaawansowania, potrzeby mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Dlatego inne buty należy dobrać do tak zwanego narciarstwa zjazdowego, a inne do biegowego.

Cena butów

Kwestią, o której nie można zapomnieć, jest budżet. O tym, że całkowita kwota do zapłaty za produkt, powinna się w nim mieścić, nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak pamiętać, że modele najtańsze z pewnością nie zapewnią optymalnych warunków jezdnych. Zaś najdroższe mogą być bezpodstawnym wydatkiem w przypadku wyjazdu na narty maksymalnie raz w roku.

Dopasowanie modelu do płci

Ostatni aspekt to dopasowanie modelu do płci oraz wieku użytkownika. Mimo że na rynku jest wiele ofert typu unisex, lepszym wyborem będą modele przeznaczone konkretnie dla dzieci, kobiet i mężczyzn. Dlaczego? Powodów jest kilka, między innymi waga, ocieplenie oraz wysokość. Lekkie buty narciarskie o niższej cholewce i o dodatkowym ociepleniu to idealna propozycja dla pań i maluchów. Wyższe i cięższe będą natomiast doskonałym wyborem dla mężczyzn w każdym wieku.

Jak pewnie zauważyłeś, kupno butów narciarskich nie jest takie oczywiste, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Jednak nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy dopasować wszelkie istotne parametry do swoich potrzeb i preferencji.

Informacja prawna