Obuwie dziecięce na sezon wiosna-lato, praktyczny poradnik

Buty to jeden z najważniejszych elementów ubioru małego dziecka, szczególnie jeśli właśnie uczy się ono chodzić. Aby stopa rozwijała się prawidłowo, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych właściwości, z czego najważniejsze są stabilność i przewiewność. Z tego artykułu dowiesz się, jak nie popełnić żadnego błędu przy zakupie i wybrać najlepsze buty dla małego szkraba.

Buty używane czy nowe?

Częstym błędem popełnianym przez większość rodziców, szczególnie w przypadku drugiego dziecka, jest zakładanie maluchowi butów po starszym rodzeństwie. Nie powinno się do tego dopuszczać, gdyż stopy każdego dziecka są inaczej ukształtowane, a używane buty mogą tylko doprowadzić do ich nieprawidłowego rozwoju. Dodatkowo materiał, z którego wykonane jest obuwie jest najczęściej zmiękczony i rozciągnięty przez co nie zapewnia odpowiedniej stabilizacji przy stawianiu pierwszych kroków.

Podeszwy i materiał

Podczas wyboru nowych butów dziecięcych, zwróć uwagę na miękkość podeszwy i zginanie się jej w tym samym miejscu, gdzie naturalnie zgina się stopa. Dzięki temu małe wstrząsy będą dobrze amortyzowane, noga będzie lepiej przylegała do podłoża, a mięśnie stopy będą prawidłowo pracowały. Drugą ważną cechą jest lekkość butów – im cięższe będą, tym większe ryzyko wykoślawienia stóp i kolan. Warto postawić na obuwie dziecięce ze skóry, które poza lekkością zapewnią odpowiednią przepuszczalność dla powietrza i wilgoci, zapobiegając poceniu się stóp.

Kształt buta

Mogłoby się wydawać, że kształt nie ma większego znaczenia i większość butów jest do siebie podobna. Jest jednak kilka zasad dotyczących tej kwestii, na które lepiej zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest szerokość przodu buta. Jeżeli palce nie są ściśnięte, mogą się swobodnie ruszać i prostować, a przy tym nie jest za luźno, to znaczy, że znaleźliśmy dobry – pod tym względem – model. Środek buta, w przeciwieństwie do przodu, powinien być wąski, płaski i przylegać do stopy. Ostatnim, ważnym elementem mającym związek z kształtem buta, jest zapiętek, który powinien być blisko pięty oraz być twardy, ale nie sztywny. Jego zadaniem jest stabilizacja małej nóżki i pomoc w prawidłowym stawianiu kolejnych kroków.

Jak wybrać sandałki dla dziecka?

Wybierając pierwsze buty dla dziecka, postaw przede wszystkim na jakość, którą zapewnia większość polskich marek. Zwróć uwagę na opisane wyżej zasady i kieruj się nimi w wyborze każdych butów. Pamiętaj, że dziecko powinno mieć również odpowiednie obuwie do chodzenia po domu czy do zabawy w piaskownicy. Dlatego też dobre mogą okazać się buty z naturalnej skóry, które wystarczy przetrzeć ściereczką, by były czyste. Zadbaj też o odpowiedni przewiew i zwróć uwagę, czy mimo wszystko stópki nie pocą się, a skóra się nie obciera. Nie wahaj się zmienić obuwia, jeśli coś będzie Cię niepokoiło. W końcu jest to czas, kiedy stopy się dopiero kształtują i bardzo ważne jest zadbanie, by wszystko poszło tak, jak powinno.

Informacja prawna