Bezpieczny dom – jak zabezpieczyć się na czas wyjazdu?

Czas, gdy wyjeżdżamy na wakacje, urlop lub wycieczkę to moment, na który wręcz czekają złodzieje. Aby po powrocie nie przeżyć niemiłej niespodzianki, zastając zdemolowany lub splądrowany dom, warto przed wyjazdem zadbać o zabezpieczenie miejsca, w którym mieszkamy.

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Coraz częściej decydujemy się w naszych domach na systemy alarmowe. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem jeden z najskuteczniejszych rodzajów zabezpieczeń.

Niektórzy decydują się na monitoring — dzięki niemu można szybko wykryć niepożądane sytuacje i zapobiegać im. Ponadto, jeśli dojdzie do włamania, nagrania z kamer stanowią materiał dowodowy i mogą posłużyć do ustalenia tożsamości sprawcy.

W domach często montowane są również systemy sygnalizacji włamania i napadu. Jeśli jest on włączony, a do budynku dostanie się osoba niepożądana — informacja o tym zostanie przekazana do firmy ochroniarskiej, która podejmie interwencję.

Dokładne sprawdzenie zamków

Ten prozaiczny błąd często kosztuje nas wiele — zaabsorbowani wyjazdem, zostawiamy niezamknięte drzwi, okna lub wyjście na taras. To doskonała okazja dla złodzieja — wystarczy tylko wejść.

Przed każdym dłuższym wyjazdem warto więc dwa razy sprawdzić, czy na pewno wszystko, co powinno, zostało zamknięte. Jeśli posiadamy rolety zewnętrzne — należy je opuścić i zablokować.

Ubezpieczenie domu

Nawet, jeśli zadbamy o zabezpieczenie domu, nie mamy 100% pewności, że włamanie nas ominie. Zamiast liczyć na szczęście, lepiej pomyśleć o ubezpieczeniu i wykupić polisę ubezpieczającą nieruchomość.

Dzięki takiemu ubezpieczeniu, gdy padniemy ofiarą kradzieży, możemy odzyskać pieniądze — lub przynajmniej ich część. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się zapisom zawartym w umowie — aby otrzymać odszkodowanie, trzeba bowiem spełnić warunki, które są w niej opisane.

Odpowiednie zabezpieczenie domu przed wyjazdem sprawi, że urlop spędzimy bez zbędnego stresu i obaw. Wystarczy zadbać o kilka prostych rzeczy, by nasz dom stał się znacznie bardziej bezpieczny.

Informacja prawna