Crossfit w plenerze – czy warto ćwiczyć w zimie na świeżym powietrzu?

Zajęcia z crossfit coraz częściej cieszy się zainteresowaniem wśród młodych, aktywnych osób. Ze względu na niewielkie wymagania sprzętowe, wiele osób rozważa przeniesienie zajęć z siłowni w plener. Czy warto trenować crossfit na świeżym powietrzu?

Jak ćwiczyć crossfit?

Uprawiając jakąkolwiek aktywność fizyczną, zależy nam często na szybkich efektach. Nie każdy jest w stanie odnaleźć się wśród setek maszyn na siłowni, dlatego często szukamy alternatywnych rozwiązań. Dla takich osób jest właśnie crossfit – intensywny trening, angażujący mięśnie całego ciała, z wyszczególnieniem mięśni brzucha, ud i pośladków.

Jest to program siłowo-wytrzymałościowy przeznaczony niemal dla każdego, bez względu na dotychczasową aktywność, ponieważ poziom obciążeń jest dobierany indywidualnie. Regularny trening pozwala osiągnąć spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie.

Trenerzy crossfit – czy są potrzebni?

Ze względu na to, że program treningowy dostosowywany jest indywidualnie, bardzo ważne jest wsparcie trenera crossfit. On nie tylko dopasuje poziom obciążeń i rodzaj ćwiczeń oraz zadba o naszą motywację. Bardzo ważnym zadaniem trenera jest kontrola nad dokładnością wykonywanych zadań. Dzięki temu możemy uniknąć ciężkich kontuzji i przeciążeń, które wykluczą nas ze sportu na długi czas oraz zadbać o prawidłową pracę mięśni. To szczególnie ważne na początku przygody z crossfitem, kiedy nie mamy jeszcze wyczucia, jednak warto korzystać ze wsparcia profesjonalisty również na późniejszych etapach.

Crossfit na siłowni czy w plenerze – co wybrać?

Niewielkie wymagania sprzętowe przy treningu crossfit oraz łatwo dostępne plenerowe parki streetworkout sprawiają, że coraz chętniej ludzie przenoszą swoje treningi na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie ćwiczenia jesteśmy w stanie wykonać na ogólnodostępnym sprzęcie. Często przeszkodą jest również nieodpowiednia jakość takiego sprzętu, która może sprzyjać kontuzjom oraz brak trenera, który podejmie się współpracy w plenerze.

Pogoda, zwłaszcza w zimie, może być także ogromną przeszkodą do trenowania crossfit w plenerze. Deszcz, śnieg czy śliska nawierzchnia mogą być bardzo niebezpieczne w czasie ćwiczeń, a mroźne powietrze może skutkować przeziębieniem. Intensywny trening w smogu również nie jest dobrym pomysłem. Jeśli więc istnieje taka możliwość, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie trening crossfit w klubie fitness niż samodzielne próby w plenerze.

Oceń artykuł
[Suma: 3 Średnia: 5]
Informacja prawna