Ubezpieczenie OC/AC – jak wybrać najlepszy pakiet?

Zakres ubezpieczenia OC jest identyczny u każdego ubezpieczyciela, reguluje go bowiem ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Nie oznacza to jednak, że każde OC jest takie samo! Polisy różnią się między sobą wysokością koniecznej do wniesienia składki – i dostępnością dodatkowych ubezpieczeń: Assistance, NNW, AC i innych. Co zrobić, by wybrać jak najlepszy pakiet ubezpieczeniowy?

Pakiety OC/AC – czym mogą się różnić?

W przypadku Autocasco większość kierowców zdaje sobie sprawę z różnic dotyczących zakresu ochrony, między poszczególnymi firmami ubezpieczeniowymi. To między innymi ubezpieczenie od kradzieży w standardzie – lub z koniecznością dopłaty, zakres terytorialny ochrony, ochrona zniżek po wystąpieniu szkody, wysokość sumy ubezpieczenia czy nawet możliwość zawarcia polisy w wartości brutto lub netto, wariancie kosztorysowym (wyliczanie szkody na podstawie oględzin rzeczoznawcy) lub serwisowym (konieczne oględziny serwisu).

Nieco inaczej jest z polisą OC. Nie każdy właściciel pojazdu myśli o tym, jak spore mogą być różnice między tymi ubezpieczeniami – i to nie dotyczące ceny. Poza standardową ochroną, tożsamą dla każdego ubezpieczyciela, użytkownik może zyskać także ryzyka:

  • Assistance – w różnych wariantach, od mini (obowiązującego np. na tylko 2 szkody), przez standard, po rozszerzony (np. z pojazdem zastępczym),
  • NNW – kierowcy i pasażerów,
  • ochronę samych szyb,
  • ochronę samych opon.

Jak wybrać najlepszy pakiet ubezpieczeniowy?

Na początku warto określić, jaki pakiet będzie tym najlepszym. Najważniejsze jest ubezpieczenie szyb, bo kierowca często jeździ żwirową drogą, z której odskakują kamyczki? A może ważna będzie wysoka ochrona Autocasco lub wysoka suma ubezpieczenia NNW? Po spisaniu swoich potrzeb pozostaje skorzystać z porównywarki ubezpieczeń – na przykład https://kalkulatorocac.pl/. Tam, po udzieleniu odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące właścicieli pojazdu i jego samego, użytkownik otrzyma zestawienie kilkunastu lub kilkudziesięciu ofert różnych ubezpieczycieli. Będzie mógł poznać podstawowe informacje o zakresie ochrony i od razu cenie składki.

Kalkulatory ubezpieczeniowe to najprostszy i najszybszy sposób na porównanie ze sobą dużej liczby ofert. Alternatywą jest jeżdżenie do agencji i słuchanie o ofercie od kilkudziesięciu agentów. Każda taka rozmowa zajmie co najmniej pół godziny. W porównywarce informacje wystarczy podać raz – nad całym procesem spędzając maksymalnie kilkanaście minut.

Przekonaj się sam, jakie to proste!

Informacja prawna