Praca barmana marzy się wielu ludziom, a w szczególności tym młodym. To właśnie oni są zafascynowani luksusowymi i nietypowymi smakami drinków oraz atrakcyjnym wyglądem napojów. Często młodzież do takiej pracy skłania bliski kontakt z innymi oraz możliwość dorobienia na napiwkach. Jednak zdarza się osoby zainteresowane barmaństwem nie mają pojęcia, od czego zacząć swoją karierę. Czy trzeba mieć predyspozycje do tego zawodu?
Czym zajmuje się barman?
Czasami ludzie mylnie kojarzą barmaństwo jedynie z przyrządzaniem drinków. Owszem, jest to jedno z najważniejszych zajęć w tym zawodzie, a bez żadnej wiedzy dotyczącej sporządzania trunków nie warto zaczynać poszukiwania pracy. Jednak zanim ktokolwiek podejmie decyzję o dalszych kroki, warto zorientować się, czym jeszcze zajmuje się osoba pracująca na barze. Oto kilka obowiązków, które należy wykonywać
- szybka i miła obsługa klientów
- przygotowywanie drinków oraz innych napojów
- dbanie o porządek w miejscu pracy (regularne czyszczenie baru)
- rozliczanie kasy i kontrola nad finansami podczas obsługi klientów
Bardzo ważne jest to, aby osoba pracująca na barze swoją postawą zachęcała klientów do spędzania wolnego czasu w lokalu. Barman z zasady powinien być miły oraz uprzejmy. Wraz z odpowiednim podejściem do klienta rośnie szansa na większy utarg, a także lepsze napiwki.
Czy każdy nadaje się na barmana?
Barmanem może zostać każdy, jednak z pewnością wiele osób ma do tego lepsze predyspozycje. Najistotniejszy jest ciągły kontakt z ludźmi, który nie każdemu odpowiada. W tym zawodzie znacznie lepiej sprawdzą się wygadani ekstrawertycy pełni charyzmy i energii. Ludzie, przychodząc do baru, oczekują nie tylko miłej obsługi, ale także rozrywki, którą barman często im dostarcza. Mile widziana jest również znajomość języków obcych. Barman, który potrafi rozmawiać w innym języku to profesjonalista.
W tym zawodzie równie ważna jest cierpliwość. Klienci często bywają natrętni, a pod wpływem alkoholu mogą zachowywać się w nienaturalny i krępujący sposób. Bardzo istotne jest to, aby w takich sytuacjach zachować spokój i nie wybuchać gniewem. Cierpliwości i wytrwałości również trzeba nabrać ze względu na długie godziny stania. Praca w jednym miejscu, bez przerwy na nogach jest stworzona dla odpornych i silnych fizycznie.
Najważniejsze jednak w pracy barmana jest umiejętność przyrządzania drinków oraz napoi bezalkoholowych. To właśnie one stanowią główne zajęcie w tym fachu, a perfekcja w zawodzie jest jedynie kwestią praktyki.
Od czego zacząć karierę barmana?
Najprostszym sposobem na zdobycie umiejętności barmańskich jest zdecydowanie się na kursy obejmujące tę specjalizację. Po odpowiednim szkoleniu każda osoba będzie miała niezbędną wiedzę, która da idealny start do pracy w tym fachu — a tym samym większy szanse na znalezienie pracy i wyróżnienie się spośród innych kandydatów. Ceny szkoleń nie są przerażające, ponieważ zaczynają się już od 100 zł, jednak nieraz potrafią przekroczyć próg 2000 zł.
Podstawowe przygotowanie do zawodu często oferuje pracodawca. Przekazuje swoje doświadczenie oraz wdraża osoby w funkcjonowanie bezpośrednio w nowym miejscu pracy. Jest to świetne rozwiązanie dla barmana, który nabywa nowych umiejętności bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Warto zaznaczyć, że umiejętności barmańskich można nauczyć się nawet we własnym domu. Wystarczy kupić zestaw barmański. W skład takiego zestawu zazwyczaj wchodzi:
- shaker
- otwieracz do piwa oraz wina
- dozownik do płynów
- miarki (20/40 ml)
- łyżka barmańska
- szczypce do lodu
- pojemnik na lód
- sitko barmańskie
Po zakupie powyższych przedmiotów oraz składników niezbędnych do przyrządzania drinków można zacząć domowe szkolenie. W sieci bez większego problemu znajdzie się przepisy na najpopularniejszy drinki. Przygotowanie idealnych trunków to jedynie kwestia chęci oraz wprawy. Osoba po domowej nauce ma znacznie większe szanse na znalezienie pracy, niż człowiek, który nie ma pojęcia o przyrządzaniu drinków.
Gdzie szukać pracy?
Większość osób, które marzą o pracy barmana, zastanawia się, gdzie najlepiej jej szukać. Prawda jest taka, że zapotrzebowanie w tym zawodzie jest ogromne, a okazja znajdzie się na każdym kroku. Miejsce zatrudnienia oferują nie tylko bary, ale także restauracje czy kluby. Ofert można szukać na stronach internetowych z ogłoszeniami, ale także bezpośrednio w lokalach. Najważniejsza jest wytrwałość i to, aby nie poddawać się przy pierwszym rozczarowaniu.
Na początku właściciel lokalu może zatrudnić barmana jedynie jako pomoc. Jednak z czasem, kiedy nabierze od odpowiedniego doświadczenia oraz wprawy, będzie mógł pracować na swoim wymarzonym stanowisku.
Praca barmana to duże poświęcenie, wiele godzin stania na nogach potrafi wymęczyć fizycznie nawet najwytrwalszych. Zdarza się, że ciągłe towarzystwo klientów potrafi wykończyć nawet ekstrawertyków. Dodatkowo przyrządzanie drinków wymaga praktyki i zebrania wielu informacji. Jednak dla wielu ludzi to mimo wszystko praca marzeń. Warto pamiętać, że droga do niej nie jest tak długa i ciężka jak się wydaje. Uzdolniony barman z pewnością znajdzie stałą pracę, w której zarobki będą bardzo imponujące.