Wstydliwy problem: nietrzymanie moczu u mężczyzny

Mężczyzna trzymający się za krocze

W pierwszej chwili może się wydawać, że nietrzymanie moczu to wyłącznie problem kobiet – owszem, to panie borykają się z tą przypadłością częściej, ale niczym zaskakującym nie jest również nietrzymanie moczu u mężczyzny. Może mieć ono związek np. z chorobami prostaty, otyłością albo operacjami w obrębie miednicy. Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć – warto w tym celu udać się do urologa, który dobierze odpowiednią metodę terapii.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym może być spowodowane nietrzymanie moczu u mężczyzny,
  • jakie są rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn,
  • jak należy leczyć tę przypadłość.

Nietrzymanie moczu to mimowolne, niezależne od decyzji danej osoby oddanie moczu, które prowadzi do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego. Nietrzymanie moczu zdarza się u osób obu płci i w różnym wieku. Bez wątpienia częściej borykają się z nim kobiety (m.in. ze względu na przebyte porody i anatomiczne różnice w budowie miednicy), ale każdy urolog diagnozuje również przypadki nietrzymania moczu u mężczyzn.

Nietrzymanie moczu u mężczyzny – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn występowania nietrzymania moczu u mężczyzn zalicza się:

  • choroby prostaty objawiające się jej przerostem, co stanowi przeszkodę dla swobodnego odpływu moczu,
  • osłabienie mięśni miednicy na skutek przebytych operacji prostaty,
  • infekcje bakteryjne układu moczowego,
  • przyjmowanie niektórych leków, np. moczopędnych,
  • nadwagę i otyłość,
  • cukrzycę,
  • chorobę Alzheimera.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – klasyfikacja

Wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu u mężczyzn:

  • naglące nietrzymanie moczu u mężczyzn – pojawia się wtedy, gdy u pacjenta występuje nagła, silna potrzeba oddania moczu i nie jest on w stanie utrzymać go przed dotarciem do toalety,
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn – występuje wtedy, gdy do popuszczania moczu dochodzi np. podczas pracy fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów czy śmiechu,
  • kropelkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn – diagnozowane jest wówczas, gdy po oddaniu moczu z cewki moczowej i tak wycieka kilka kropel moczu, co świadczy o niecałkowitym opróżnieniu pęcherza,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia u mężczyzn – przyjmuje postać wycieku części moczu lub przerywanego strumienia moczu, świadczy o zaburzeniach przepływu moczu w drogach moczowych.

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu u mężczyzn? Lepiej do urologa!

Choć w wielu portalach czy gazetach reklamowane są np. cudowne zioła na nietrzymanie moczu u mężczyzn, to jednak warto mieć świadomość, że wszelkie domowe sposoby mogą być stosowane jedynie jako uzupełnienie specjalistycznej terapii prowadzonej przez urologa, poprzedzonej kompleksową diagnostyką (badanie moczu, USG dróg moczowych, urografia).

I tak terapia może obejmować ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn – u panów również występują tzw. mięśnie Kegla, otaczające podstawę penisa, cewkę moczową, prostatę i odbytnicę, a ich regularny trening pozwala nie tylko panować nad oddawaniem moczu, ale również dłużej utrzymywać erekcję, co ma wpływ także na jakość życia seksualnego.

Oczywiście urolog może zalecić odpowiedne leki na nietrzymanie moczu. Bez względu na to, czy zdiagnozowane zostaje naglące, czy wysiłkowe nietrzymanie moczu, leki mają na celu osłabić aktywność pęcherza, a co za tym idzie – zredukować częstotliwość i liczbę parć.

Jeśli zdiagnozowane zostaje nietrzymanie moczu w nocy u mężczyzn albo popuszczanie moczu jest częste, obfite i utrudnia normalne funkcjonowanie, może zostać wykonana operacja z użyciem specjalnej taśmy umożliwiającej prawidłowe zaciskanie cewki moczowej albo zastosowanie sztucznego zwieracza cewki moczowej. Metod leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn jest wiele – trzeba po prostu pokonać wstyd i zgłosić się na wizytę u specjalisty!

Informacja prawna