Golfista może zabrać na pole golfowe maksymalnie 14 kijów. Ich dobór nie jest jednak przypadkowy. Kije golfowe różnią się przede wszystkim długością, wagą, kształtem główki, a także nachyleniem lica. To właśnie kąt nachylenia główki decyduje o trajektorii lotu piłki. W podstawowym podziale kije golfowe dzielimy na: woody, irony, hybrydy, wedge, puttery i chippery
Woody, irony, puttery – podstawowe kije golfowe
Woody, czyli tak zwane drewna – nazwa pochodzi od materiału, z jakiego dawniej produkowano te kije. Woody charakteryzują się największą spośród wszystkich kijów golfowych główką. Służą do uderzeń piłki golfowej na największe odległości. Obecne technologie pozwalają na wykorzystanie do wykonania woodów innych surowców, m.in. tytanu. Powoduje to, że te kije golfowe, pomimo swoich znacznych rozmiarów, zachowują lekkość. Taka konstrukcja pozwala na wybicie piłki na duże odległości i do tego właśnie służą woody.
Pierwszym, podstawowym i zarazem największym woodem jest driver. Ten kij golfowy służy do wybijania piłki z obszaru tee na możliwie jak największą odległość. Wśród woodów, poza driverem, wyróżniamy fairway woody. Są to kije golfowe budową zbliżone do drivera, jednak o różnych kątach nachylenia główki.
Kolejna najliczniejsza grupa kijów to irony, potocznie zwane żelazami. Nazwa, tak jak przy woodach, również nie jest przypadkowa. Dawniej te golfowe kije były wykonywane z żelaza. Dzisiaj spotyka się je zarówno ze stalowymi, jak i grafitowymi shaftami (trzonkami). Ironów używamy w zestawach kilku kijów. Wszystkie kije golfowe typu iron służą do wykonywania uderzeń piłką na inną odległość. Różnią się one kątem nachylenia łopatki, zwanej loft, długością trzonka oraz wagą. Dłuższy iron ma mniejszy kąt nachylenia główki, co powoduje, że piłka golfowa leci dalej.
Istnieje przekonanie, że putter to najważniejszy kij golfowy w torbie golfisty i być może faktycznie tak jest. Jest to kij golfowy, którego używa się przynajmniej jeden raz przy każdym dołku. Służy do wykonywania uderzeń na greenie lub w jego bezpośrednim otoczeniu. Nie wybija piłki golfowej w powietrze, a nadaje jej ruch toczący w stronę dołka. Uderzenie putterem musi więc być precyzyjne. Ten kij golfowy cechuje bardzo charakterystyczny płaski kształt główki, która jest prostopadle nachylona do podłoża. Kij golfowy typu putter może mieć różną długość trzonka w zależności od upodobań gracza.
Kije golfowe do zadań specjalnych
Kolejnym rodzajem kijów golfowych są wedge. Budową przypominają irony, ich lico jest jednak bardziej pochylone. To kije golfowe, które służą do zadań specjalnych. Wyróżniamy lob wedge, pitching wedge i sand wedge. Kije golfowe lob wedge służą do krótkich uderzeń z dużą trajektorią lotu. Sprawdzą się, gdy chcemy wybić piłkę blisko, lecz wysoko, np. żeby ominąć jakąś przeszkodę lub wybrnąć z trudnego położenia. Pitching wedge to kij golfowy przeznaczony do wybijania piłki z trawy. Cechuje się wysoką trajektorią lotu. Służy także do uderzeń z okolicy greenu. Z kolei kij golfowy sand wedge jest skonstruowany w taki sposób, by przy uderzeniu nie zakopywać się w piasku i służy właśnie do wybijania piłki z podłoża piaszczystego.
Kolejny kij golfowy to hybryda, czyli tzw. rescue. Łączy ona w sobie kije golfowe fairway woods oraz długie irony. Hybryda jest zaprojektowana w sposób, który maksymalizuje kontrolę nad odległością oraz miejscem zatrzymania piłki na polu golfowym.
Wśród rodzajów kijów znajdziemy też dość rzadki kij golfowy, chipper. Swoją budową przypomina putter, a jego głównym przeznaczeniem jest gra w pobliżu greenu. Od puttera różni go większe nachylenia lica. Chipper często zastępowany jest wedge’m.
Kije golfowe są najważniejszym wyposażeniem golfisty.Na przykład kije do golfa Ping. Odpowiednio dobrany kij golfowy bezpośrednio przekłada się na osiągane w grze wyniki. Warto dobrze przemyśleć zestaw swoich 14 kijów, by odpowiadał naszym umiejętnościom oraz indywidualnym upodobaniom. Kompletny zestaw kijów powinien zapewnić nam bezstresowe wybrnięcie z niemalże każdej trudnej sytuacji podczas gry na polu golfowym.