Wysokość alimentów – jak się ją ustala?

Oceń ten artykuł:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdki (3 Ocena, średnia: 5,00 z 5)
Loading...

Jedną z najważniejszych kwestii, które trzeba obowiązkowo rozstrzygnąć w momencie dzielenia opieki nad dziećmi między dwojgiem rozwodzących się rodziców, jest wysokość alimentów. Kwota, którą co miesiąc trzeba wpłacać na konto rodzica sprawującego bezpośrednią opiekę nad dzieckiem może być zróżnicowana, jednak w każdym przypadku przy ustalaniu jej bierze się pod uwagę zarówno potrzeby dziecka, jak i realne możliwości finansowe i dochody rodzica, który będzie płacił alimenty.

Co bierze się pod uwagę przy określaniu wysokości alimentów?

Dochody to jeden z najważniejszych czynników, które uwzględnia się przy ustalaniu wysokości alimentów. Opłacanie ich nie może przekraczać realnych możliwości płacącego i wpędzać go w ubóstwo. Jeśli tak jest, należy wnioskować o obniżenie ich wysokości. Z drugiej strony alimenty powinny być na tyle wysokie, by umożliwiać dziecku dostęp do takich samych udogodnień i życie na takim samym poziomie, na jakim żyje rodzic opłacający alimenty. Uwzględnia się przy tym jego stan posiadania. Jeśli decyduje się na zaciągnięcie kredytu, nie jest on brany pod uwagę przy ustalaniu wysokości alimentów. Oprócz realnie osiąganych dochodów uwzględnia się przy tym również możliwości finansowe rodzica, a więc jego szanse na osiąganie wyższych zarobków, na przykład dzięki wyższemu wykształceniu, które posiada.

Zmiany wysokości alimentów

Oprócz wspomnianego wyżej przypadku, w którym rodzic nie może płacić alimentów na dotychczasowym poziomie, na przykład ze względu na utratę pracy, czy pojawienie się nowego dziecka w rodzinie, istnieje również szereg innych sytuacji, w których ich wysokość może ulec zmianie. Należy mieć świadomość tego, że potrzeby dziecka wzrastają równocześnie z jego wiekiem i rozwojem. Naturalnym jest więc, że wysokość alimentów również powinna rosnąć wraz z tymi czynnikami. Aby zmienić wysokość alimentów, rodzic, na którego rzecz są wpłacane, musi złożyć w sądzie stosowny wniosek. Oprócz odpowiedniego uzasadnienia słownego należy dołączyć do niego dokumenty potwierdzające wysokość faktycznych wydatków na dziecko, takie jak faktury za zakupy związane z potrzebami dziecka, rachunki za leki, czy zaświadczenia potwierdzające jego udział w płatnych zajęciach dodatkowych. W pozwie należy określić konkretną kwotę, o jaką wnioskuje rodzic, mając przy tym na uwadze, że ostateczna wysokość zasądzonych alimentów nie będzie wyższa od wskazanej.

W każdym przypadku należy pamiętać o tym, że priorytetem obojga rodziców powinno być dobro dziecka. Jeśli jedno z nich z różnych przyczyn opuszcza rodzinę, cały ciężar sprawowania opieki i wychowania dziecka na co dzień spada na drugiego. Wiąże się to z licznymi ograniczeniami i utrudnieniami, których świadomość mają tylko inni samotni rodzice. Alimenty wpłacane na rzecz dziecka powinny być traktowane nie tylko jako sposób na zabezpieczenie jego potrzeb materialnych, ale również choćby częściowe wynagrodzenie mu braku obojga rodziców w jego życiu. Nie należy zatem traktować ich jako karę czy sposób na celowe obciążenie byłego małżonka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Pierwsza randka to bardzo często moment, w którym naprawdę się stresujemy. Dlatego tak duże znaczenie ma wybranie miejsca, które będzie mogło wpłynąć pozytywnie na doznania, jak i również maksymalnie poluźni całą sytuację. Z tego właśnie powodu wybór miejsca na pierwsze spotkanie nie może być przypadkowy.  (więcej…)

Ubieranie na randkę może być łatwe, ale dla bardzo wielu osób, którzy nie mają w tym wprawy może wydawać się skomplikowane. Podstawą jest tutaj to, by mimo wszystko potrafić ubrać się właściwie do danej sytuacji. (więcej…)

Każdy z nas szuka recepty na idealny związek. Ciężko jest powiedzieć co sprawi, że twój związek będzie trwały i szczęśliwy, ale bardzo łatwo można stwierdzić co może go szybko zniszczyć. Jedną z najczęstszych przyczyn rozstań jest chorobliwa zazdrość. Kobieta, która jest nieustannie kontrolowana przez swojego partnera zaczyna czuć się osaczona, bardzo często kumuluje w sobie złość i bunt, zwłaszcza kiedy próbujesz ograniczyć jej wyjścia na miasto czy spotkania z przyjaciółmi. Będąc zazdrosnym w pewnym sensie pokazujesz również swoją słabość. Dlaczego? Skoro chorobliwie obawiasz się o to, że stracisz swoją kobietę to tak jakbyś uważał się za gorszego od innych facetów. Właśnie w ten sposób tracisz w jej oczach, stajesz się mało męski, co prowadzi do szybkiego rozstania. (więcej…)

Pytanie jak uszczęśliwić kobietę to odwieczny problem wszystkich facetów. Najgorsze jest to, że nie ma jednej skutecznej recepty, ponieważ wszystkie kobiety są inne. Właśnie to najtrudniej pojąć mężczyznom. Facet, który widzi na filmie romantyczne oświadczyny w restauracji, natychmiastowo postanawia wziąć przykład z bohatera. Kobieta na filmie wydawała się szczęśliwa, a tymczasem twoja partnerka odrzuciła oświadczyny i wyszła zdenerwowana? Nie wiesz co zrobiłeś źle i czujesz się sfrustrowany? Twój błąd mógł wyniknąć ze zwyczajnej nieznajomości charteru twojej kobiety, co jest największym błędem mężczyzn. Wybrałeś oświadczyny w restauracji, bo wydawało ci się, że wszystkie kobiety tego pragną, a tymczasem twoja partnerka prawdopodobnie jest nieśmiała i bycie w centrum uwagi zwyczajnie ją peszy. Jeśli pragniesz uszczęśliwić kobietę, przede wszystkim ją poznaj. (więcej…)