Rachunek bankowy z debetem – co warto wiedzieć?

Debet pojawia się na koncie, kiedy podczas zakupów wypłacimy więcej pieniędzy niż na nim było. Wysokość debetu może być zdeterminowana przez bank (np. przez zdolność kredytową właściciela konta), warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat. C

Czym jest debet?

Przede wszystkim, warto wiedzieć, czym jest debet. Usługa ta oznacza, że bank w ramach otwartego rachunku pożycza klientowi określoną kwotę pieniędzy, którą można wykorzystać, jeśli spożytkowało się już swoje środki. Najprościej mówiąc debet, to ujemne saldo na koncie, np. jeśli ktoś ma 1500 zł na koncie, a do tego możliwość wykorzystania 500 zł debetu to znaczy, że może wydać 2000 zł. Ponadto warto zaznaczyć, że na debet wchodzi się dopiero po wykorzystaniu własnych środków.

Wykorzystanie debetu na koncie, może się także wiązać z dodatkowymi kosztami. Przed skorzystaniem z usługi, należy sprawdzić oprocentowanie, a także ewentualną prowizję. Przed złożeniem wniosku o debet, trzeba też zastanowić się, czy jest to dobre rozwiązanie w obecnej sytuacji. Niektóre osoby, które nie podchodzą zbyt rozsądnie do wydawania pieniędzy, mogą w ten sposób szybko wpaść w zadłużenia i problemy finansowe.

O czym należy pamiętać mając rachunek bankowy z debetem?

Debet a inaczej kredyt odnawialny to bardzo popularna usługa. Osoby, które z niej korzystają, powinny pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach:

  1. debet należy spłacać w terminie, który jest określony w umowie,
  2. wpływ środków na konto, w pierwszej kolejności jest przeznaczone na spłatę zobowiązania,
  3. niespłacenie debetu na czas, wiąże się z koniecznością zapłaty dodatkowych odsetek,
  4. w skrajnych przypadkach niespłacenia debetu konto może zostać zamknięte, a informacja o zadłużeniu może nawet pójść do Biura Informacji Kredytowej.

Debet dla firm

Z debetu mogą także korzystać firmy. W ich przypadku taka możliwość stanowi idealne zabezpieczenie, które pozwoli zachować płynność finansową, gdy mają miejsce jakieś nieprzewidziane wydatki, których podczas prowadzenia firmy nie brakuje.

Warto zaznaczyć, że wysokość debetu to kwestia w pełni indywidualna i zależy przede wszystkim od tego jak długo trwa współpraca z danym bankiem. Nowi klienci z pewnością muszą liczyć na gorsze warunki, niż firmy, które założyły swoje konto już dawno. Maksymalne kwoty, do jakich można się zadłużyć, wynoszą od 10 do 20 tysięcy złotych, a czasem nawet więcej.

Wyłączenie debetu

Warto zaznaczyć, że opcję debetu można w dowolnej chwili wyłączyć. Nie jest to nic trudnego. W większości banków wystarczy zalogować się do serwisu i złożyć wniosek online. W razie ponownej potrzeby otwarcia debetu, taki sam wniosek można złożyć tą samą drogą. W dobie bankowości internetowej wszystko jest bardzo proste, szybkie i intuicyjne. Każdy z pewnością sobie poradzi.

Konto z debetem to bardzo interesujące rozwiązanie. W wielu sytuacjach może się bardzo przydać. Warto zapoznać się z dostępnymi ofertami i podjąć właściwą i przemyślaną decyzję.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna