Jak systemy GPS pomagają optymalizować flotę pojazdów?

GPS a planowanie trasy

Systemy GPS wykorzystywane są przez przedsiębiorców na szeroką skalę. W jaki sposób pomagają optymalizować flotę i zarządzać nią?

System GPS a planowanie trasy

System GPS kojarz się przede wszystkim z możliwością wyznaczenia optymalnej trasy – najkrótszej, najszybszej bądź wiodącej przez konkretne miejscowości. Niemniej jednak nie jest to wyłącznie nawigacja, która ma pomóc kierowcy dotrzeć do celu. Monitoring GPS to rozbudowany system, który umożliwia:

  • lokalizację pojazdu w czasie rzeczywistym,
  • archiwizowanie tras,
  • kontrolę zużycia paliwa,
  • kontrolę czasu pracy kierowców.

Przedsiębiorcy najczęściej korzystają ze wszystkich wymienionych funkcji, dzięki czemu znacznie łatwiej planować obecne oraz przyszłe trasy przejazdu. Zadania te zwykle delegowane są pracownikom działu logistyki, którzy poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii mogą wykonywać je o wiele szybciej. Trasy mogą być na bieżąco korygowane, mając na uwadze zatory drogowe albo inne zdarzenia losowe. Kierowcy szybko i sprawnie komunikują się z pozostałymi pracownikami, nie musząc dostarczać im szczegółowych informacji, które dostępne są w systemie. Więcej na temat funkcjonalności systemu GPS można dowiedzieć się tutaj: https://asnetgps.pl.

Jak optymalizować flotę pojazdów?

Optymalizacja floty sprowadza się przede wszystkim do obniżenia kosztów użytkowania pojazdów. Szacuje się, że stosując GPS w logistyce, można je obniżyć nawet w 30%, co w perspektywie roku generuje naprawdę duże oszczędności. Chcąc optymalizować flotę, należy bliżej przyjrzeć się kosztom związanym ze zużyciem paliwa czy zatrudniania kierowców. Efektywne planowanie trasy pomaga oszczędzać, eliminując proste, najczęściej popełniane błędy, które generują koszty. Przedsiębiorcy często przyglądają się samym pojazdom – rzeczywiście, wybór takich, które charakteryzują się niskim spalaniem, przyczynia się do poprawy budżetu oraz sprzyja środowisku naturalnemu, ale to za mało, aby mówić o większych oszczędnościach. Potrzebne jest racjonalne planowanie, oparte na danych historycznych. Tych właśnie dostarcza system GPS, który można zamontować w każdym pojeździe, nawet korzystając z wynajmu długoterminowego samochodów.

Monitoring pojazdów – w jakich branżach?

Monitoring pojazdów to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością zwłaszcza wśród właścicieli dużych, prężnie rozwijających się firm. Niemniej jednak doskonale sprawdzi się również w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, które stawiają na innowacyjne, ekonomiczne rozwiązania. Optymalizacja floty pojazdów to zadanie nie tylko dla tych, którzy obecnie ponoszą wysokie koszty utrzymania samochodów, ale też dla osób, które chciałyby tego uniknąć, rozpoczynając działalność. Monitoring GPS dobrze sprawdza się w przypadku branży:

  • spożywczej,
  • beauty,
  • odzieżowej,
  • przemysłowej,
  • AGD.

Wszędzie tam, gdzie kierowcy na co dzień pokonują wielokilometrowe trasy, warto wdrożyć monitoring. Chętnie korzystają z niego też firmy zatrudniające przedstawicieli handlowych, którzy poruszają się samochodami osobowymi. Monitoring pomaga uniknąć sytuacji, w których załatwialiby swoje prywatne sprawy w godzinach pracy albo z jakichś powodów zbaczali z przyjętej trasy.

Monitoring GPS w trosce o pojazdy

Optymalizacja floty bazuje na ograniczeniu kosztów, ale nie można pomijać przy tym aspektów związanych z bezpieczeństwem pojazdów. Kradzieże, włamania czy niszczenie mienia to zdarzenia, które wymagają pilnej interwencji. Monitoring GPS może stanowić dowód w sprawie, a dodatkowo pozwala zlokalizować pojazd, który został skradziony. Funkcja prewencyjna jest niezwykle istotna mając na uwadze fakt, iż kradzież samochodu wraz z dokumentacją czy towarem naraża przedsiębiorcę na ogromne straty, a czasami również na odpowiedzialność względem kontrahenta. Monitoring pozwala zlokalizować pojazd nie tylko wtedy, gdy jest on w ruchu – kontrola ma miejsce przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Włamania z kradzieżą zdarzają się w najmniej spodziewanych okolicznościach, także w okolicach uchodzących za bezpieczne.

Materiał sponsorowany.

Informacja prawna