Wybieramy idealny rower na trekking!

Na rynku prężnie działa wiele renomowanych firm produkujących rowery. Dowiedz się, jak wybrać egzemplarz, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania!

Rower trekkingowy – czyli jaki?

Branża rowerowa nieustannie się rozwija, w związku z czym mamy obecnie niezwykle szeroki wybór sprzętu. Dzięki temu każdy niezależnie od wieku czy kondycji, z pewnością znajdzie coś dla siebie. Zanim zaczniemy rozglądać się za odpowiednim modelem, należy przede wszystkim zadać sobie pytanie – po jakiej nawierzchni będziemy poruszać się najczęściej. Pod względem tego czynnika wyróżnia się kilka najważniejszych rodzajów jednośladów. Mamy na przykład rowery szosowe, które idealnie nadają się do jazdy po asfalcie oraz rowery górskie, które gwarantują niezapomniane doznania na trudnych i wymagających szlakach. Są rzecz jasna także alternatywy, które znajdują się pomiędzy wspomnianymi rodzajami. Rower trekkingowy to hybryda, która pozwoli na rekreacyjną jazdę zarówno po utwardzonych drogach, jak i nie do końca stabilnych ścieżkach. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolarstwem, będzie to idealny wybór, ponieważ pozwoli na przetestowanie różnorakich warunków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rower trekkingowy?

Jedną z ważniejszych kwestii podczas wybierania roweru trekkingowego, jest przyłożenie wielkiej wagi do rozmiaru ramy. Musi być ona w pełni dopasowana do wzrostu użytkownika. Tylko wtedy jazda będzie satysfakcjonująca, bezproblemowa i co najważniejsze bezpieczna. Co więcej, kiedy regularnie przemieszczamy się rowerem zupełnie niedopasowanym do naszego wzrostu, bardzo łatwo o liczne urazy pleców czy kręgosłupa. Jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu? Sprawa jest niezwykle prosta. Na rynku mamy dostęp do obszernego wyboru rowerów różnej wielkości. Jest z nimi trochę jak z ubraniami – istnieją w rozmiarach od S do XL. Najmniejszy z nich pasuje do osób od 140 do 165 cm wzrostu, M – 165-178 cm, L – 178-190 cm, natomiast XL będzie najlepszy dla rowerzystów, którzy przekroczyli granicę 190 cm wysokości. Oczywiście warto zdać sobie sprawę z tego, że rozmiar rozmiarowi nierówny. Dlatego dobrze jest wsiąść na wybrany egzemplarz jeszcze przed zakupem, aby sprawdzić, czy jest dla nas dostatecznie dobry i zdecydować, czy nam odpowiada.

Amortyzacja i inne ważne kwestie techniczne

Choć rozmiar ramy jest niezwykle istotny, nie można zapomnieć również o szeregu innych zagadnień. Warto na przykład zwrócić uwagę, czy oglądany przez nas egzemplarz jest zaopatrzony w solidną amortyzację, która znacznie przekłada się na komfort jazdy. Podobnie jest z wagą konstrukcji. Oczywiście im rower będzie lżejszy, tym większa będzie wygoda jego użytkowania. Szczególnie kiedy mieszkamy na najwyższym piętrze bloku pozbawionego windy. Na sam koniec warto wyjaśnić, dlaczego rower trekkingowy będzie znakomitym zakupem. Wiele osób może twierdzić, że rower crossowy będzie o wiele lepszym wyborem – oczywiście zależy to od upodobań danej osoby. Wydaje się jednak, że rowery trekkingowe charakteryzują się znacznie większą przystępnością. Dla niedoświadczonych osób będą znakomitą okazją, aby nabrać wprawy i zorientować się, po jakiej nawierzchni jest im najwygodniej się poruszać. Natomiast bardziej doświadczeni kolarze docenią solidną konstrukcję, mnogość dodatków oraz konieczność utrzymania pleców w pozycji pionowej.

Informacja prawna