Od dobrych kilku lat coraz więcej mówi się o konieczności wdrażania energooszczędnych rozwiązań, które dodatkowo nie będą przyczyniały się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Zalicza się do nich między innymi pompy ciepła, których popularność cały czas rośnie. Decydując się na nie, możesz ogrzać nie tylko dom. Świetnie sprawdzają się one także w przypadku ogrzewania wody. To urządzenia, które pozwalają na naprawdę efektywne wykorzystanie energii odnawialnej. Jeśli połączysz ją na przykład z fotowoltaiką, możesz mieć pewność, że będzie ona w stu procentach ekologiczna, a jednocześnie naprawdę opłacalna.
Na czym polega działanie pompy ciepła?
Pompa ciepła to urządzenie, które świetnie sprawdzą się zarówno w przypadku ogrzewania domu, jak i wody użytkowej. Aby mogła działać, musi być wyposażona w dwa źródła ciepła. Są to:
- źródło dolne;
- źródło górne.
Tym pierwszym może być powietrze, wody gruntowe bądź grunt. Źródłem górnym jest po prostu zamontowana w domu instalacja grzewcza. Cały system skonstruowany jest tak, że energia cieplna trafia ze źródła dolnego do górnego. Co to oznacza? Pompa ciepła jest urządzeniem, które samo w ogóle nie wytwarza energii cieplnej. Bazuje na tej, która pochodzi z wody, powietrza bądź gruntu, a następnie transportują ją do instalacji. Z kolei energia elektryczna niezbędna jest do tego, aby czynnik mógł obiegać cały układ.
Czy pompa ciepła to rozwiązanie ekologiczne?
Świadomość Polaków na temat konieczności troski o środowisko naturalne jest coraz większa. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że z coraz większą chęcią stawiamy na rozwiązania ekologiczne. To właśnie z tego wynika rosnąca popularność pomp ciepła. Świetnie zastępuje ona kotły zasypowe. Decydując się na nią, musisz pamiętać, że będzie ona ekologiczna tylko wówczas, gdy zrezygnujesz z tradycyjnego źródła prądu. Pompa ciepła jest bowiem urządzeniem, które do pracy potrzebuje energii elektrycznej. Aby więc była ekologiczna, a jej montaż miał sens, koniecznie musisz zamontować również instalację fotowoltaiczną.