Jak wybrać i założyć prezerwatywę?

Odpowiedzialny i bezpieczny stosunek wiąże się ze stosowaniem zabezpieczenia, który ochroni nas przed chorobami wenerycznymi i nieplanowaną ciążą. Najpopularniejszą metodą męskiej antykoncepcji jest używanie prezerwatywy – aż 93% aktywnych seksualnie mężczyzn stwierdza, że w ramach zabezpieczenia stosuje właśnie prezerwatyw. Ich dostępność, przystępna cena oraz szeroki wybór wśród rozmiarów i rodzajów wpływa na popularność tej metody, jednakże nieprawidłowo założona prezerwatywa nie sprawdzi się jako ochrona przed ciążą i chorobami. Jak dobrać prezerwatywę do potrzeb swoich i swojej partnerki oraz jak ją poprawnie założyć?

Jaki rozmiar prezerwatywy wybrać?

Wśród osób, które dopiero wkraczają w świat seksualnych doznań dość często spotyka się przekonanie, że najważniejszą wytyczną jest renoma marki prezerwatyw. Nic bardziej mylnego – nawet najdroższe, najbardziej ekskluzywne zabezpieczenie nie spełni swojej funkcji, jeśli nie będzie dobrane w odpowiednim rozmiarze. Zbyt mały kondom może pęknąć, z pewnością również skutkuje dyskomfortem, a nawet występuje ryzyko obrzęku penisa. Zbyt duży rozmiar z kolei nie przylegnie do członka, co najczęściej prowadzi do zsuwania się.

Standardowa prezerwatywa ma średnicę około 5, 5 cm, a długość około 17, 5 do 20 cm, zatem dopasuje się do większości wymiarów. Przy nietypowym rozmiarze penisa najlepiej udać się do apteki – tam dostaniemy odpowiednio mniejsze lub większe wymiary. Za każdym razem sprawdzajmy również opakowanie – czy jest ono fabrycznie zafoliowane, a jeżeli nie ma folii, to czy opakowanie jest szczelne i nie nosi oznak otwierania. Istotna jest również data i odpowiedni sposób przechowywania – warunki panujące w hipermarkecie z pewnością nie są tak sterylne, jak np. w aptece czy drogerii.

Rodzaje prezerwatyw nie bez znaczenia przy decyzji

Przed zakupem kondomów warto dowiedzieć się, na jakich doznaniach zależy nam i naszej partnerce. Niektóre gatunki prezerwatyw skutecznie zwiększą przyjemność, ale są i takie, które osłabiają doznania. Wybór struktury, kolorów i dodatków do prezerwatywy jest imponujący – od standardowych, lateksowych kondomów aż po modele świecące w ciemności czy z nadrukiem kamuflażu moro. Od samego wyglądu jednak istotniejszy jest materiał, który użyto przy produkcji oraz lubrykanty, którym pokryto prezerwatywę.

Najpowszechniejsze prezerwatywy nie mogą być stosowane przez mężczyzn uczulonych na lateks – z myślą o alergikach wprowadzono polizoprenowe kondomy, które nie zawierają w sobie lateksu. Wielu użytkowników uskarża się na zbyt gruby materiał przy tradycyjnych gatunkach prezerwatyw – tutaj sprawdzą się egzemplarze z cienką otoczką, która sprawia, że seks staje się bardziej naturalny. Istnieją również odmiany pokryte lubrykantami – od nawilżających (ułatwiają penetrację partnerki) przez dodatek benzokainy (substancja opóźniająca wytrysk), aż po zastosowanie żelów chłodzących, rozgrzewających czy plemnikobójczych.

W którym momencie założyć prezerwatywę?

Gdy już wybierzemy najlepsze dla nas prezerwatywy, możemy przystąpić do ich praktycznego zastosowania. Kondomy zakłada się w stanie pełnego wzwodu, przed kontaktem penisa z pochwą. Założenie prezerwatywy w trakcie stosunku lub na moment przed wytryskiem jest bezcelowe, bowiem nigdy nie mamy pewności, czy preejakulat (śluz wydobywający się z penisa w stanie pobudzenia) dostał się do pochwy partnerki. Płyn ejakulacyjny zawiera w sobie plemniki oraz – w przypadku chorób wenerycznych – patogeny, przed którymi prezerwatywa ma chronić.

Najlepszym momentem jest sytuacja, w której mamy pewność, że penis jest w pełnym wzwodzie. W tej sytuacji wyciągamy prezerwatywę z opakowania i sprawdzamy, która strona jest częścią wewnętrzną. Producenci przyjmują, że kondom zrolowany jest po stronie zewnętrznej, czyli tej, która kontaktuje się z pochwą partnerki. Górną część prezerwatywy przykładamy do żołędzi i przytrzymujemy jedną ręką za zbiornik na nasienie (potocznie zwany „kapturkiem”). Drugą ręką rozwijamy materiał tak, by w każdym miejscu ściśle przylegał do penisa. Odpowiednio założona prezerwatywa zakrywa całość penisa, a pomiędzy kapturkiem a żołędziem znajduje się 0, 5-1 cm „wolnego materiału”, w którym zgromadzi się nasienie.

O czym należy pamiętać przy zakładaniu i ściąganiu prezerwatywy?

Założenie prezerwatywy nie oznacza, że przez cały stosunek będziemy bezpieczni. Należy co jakiś czas sprawdzać stan prezerwatywy – czy nie zsunęła się z członka oraz czy materiał nie jest uszkodzony, czy nie doszło do przerwania struktury. Nawet najmniejsze pęknięcie czyni kondomy bezużytecznymi, więc kontynuowanie stosunku z niedużą dziurką czy przetarciem naraża nas na ryzyko nieskutecznej ochrony.

Po wytrysku prezerwatywę przytrzymujemy u podstawy penisa – może się tak zdarzyć, że kondom zostanie w partnerce, jeżeli będziemy wyciągać członka z pochwy bez trzymania za dolną część materiału. Prezerwatywę zdejmujemy jeszcze w stanie pełnego wzwodu – mamy wtedy gwarancję, że z prezerwatywy nie uroni się sperma czy inne płyny zawierające plemniki.

Jeżeli mamy problemy z założeniem prezerwatywy po raz pierwszy – cierpliwości, to normalne że na początku czynność ta może zająć więcej czasu. Tak jak z wiązaniem butów, tak i z zakładaniem kondomów musimy nabrać pewnej wprawy i zręczności. Producenci zwyczajowo dołączają do opakowania instrukcję użycia – nie wahajmy się z niej skorzystać. Wielu mężczyzn uznaje to za powód do wstydu – wręcz przeciwnie, warto sprawdzić, czy nasze czynności gwarantują bezpieczeństwo tak partnerce, jak i nam samym.

Jeżeli pierwszy raz chcesz skorzystać z portalu ogłoszeń towarzyskich, pamiętaj by zabrać ze sobą własną prezerwatywę, która da maksymalne bezpieczeństwo i moc doznać.

Podobne posty

  • Jak uszczęśliwić kobietę?Jak uszczęśliwić kobietę? Pytanie jak uszczęśliwić kobietę to odwieczny problem wszystkich facetów. Najgorsze jest to, że nie ma jednej skutecznej recepty, ponieważ wszystkie kobiety są inne. Właśnie to najtrudniej […]
  • Czy sprzedaż pojazdu w skupie aut się opłaca?Czy sprzedaż pojazdu w skupie aut się opłaca? Dla wielu osób sprzedaż pojazdu w skupie aut jest niekorzystna, ze względu na to, że w takim miejscu często cena pojazdu jest zaniżana. Właściciel firmy musi przecież mieć jakąś korzyść z […]
  • Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego?Ile kosztuje utrzymanie samochodu hybrydowego? Planujesz zmianę samochodu na nowy? Jeżeli nie zależy Ci na oszczędnościach związanych z eksploatacją pojazdu, pomyśl o hybrydzie. Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie takiego auta i przekonaj […]
  • Fakty i mity na temat spermy – Od czego zależy ilość nasieniaFakty i mity na temat spermy – Od czego zależy ilość nasienia Sperma to bez wątpienia bardzo istotna wydzielina, zarówno dla mężczyzny jak i dla kobiety. Na jej jakość ma wpływ szereg czynników, od sposobu żywienia poprzez aktywność fizyczną. […]
  • Jak dobrze zrobić minetę kobiecie? Poznaj te triki!Jak dobrze zrobić minetę kobiecie? Poznaj te triki! Ostatnie badania wykazały, że tylko 33% kobiet ma orgazm podczas samego stosunku, co oznacza, że ​​potrzebują pomocy faceta i innych pieszczot aby osiągnąć szczyt rozkoszy. Czego naprawdę […]
  • Co musisz wiedzieć o butach, zanim zaczniesz w nich biegaćCo musisz wiedzieć o butach, zanim zaczniesz w nich biegać Mówi się, że nie ma nic cenniejszego od wiedzy. Buty do biegania dla wielu osób to po prostu buty do biegania. Niestety nie jest to tak oczywiste dla większości biegaczy, który zasmakowali […]
Oceń artykuł
[Suma: 8 Średnia: 5]