Problem niepłodności dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szacuje się, że w Polsce ok. 1,5 mln par ma problemy z poczęciem dziecka, a 30-60% mężczyzn walczy z niepłodnością. Panowie, którzy podejrzewają u siebie zaburzenia płodności, mogą sprawdzić jakość swojego nasienia w bardzo prosty, szybki i niedrogi sposób – wystarczy wykonać badanie na płodność męską, które dostarczy wszystkich informacji i może stanowić pierwszy krok do wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Dlaczego warto przeprowadzić badanie na płodność męską?
Badanie na płodność męską ma najczęściej formę analizy nasienia, a konkretnie jego jakości. Jest to podstawowe badanie, które w wielu sytuacjach pozwala odkryć przyczynę problemów z poczęciem dziecka oraz uniknąć kosztowej, długotrwałej i obciążającej dla organizmu diagnostyki u kobiety. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zdecydowaną większość przypadków męskiej niepłodności można skutecznie leczyć. Kluczowe jest jednak wykrycie problemu, w czym niewątpliwie pomaga analiza jakości nasienia – podstawowe badanie na płodność męską.
Badanie nasienia jest fachowo nazywane seminogramem. Jest to całkowicie nieinwazyjne badanie, które pozwala na dokonanie wstępnej oceny męskiej płodności. W tym celu konieczne jest pobranie oraz dostarczenie do laboratorium próbki nasienia, które następnie zostanie poddane kompleksowej analizie. Podczas badania nasienia ocenia się szereg czynników – koncentrację plemników, ich ruchliwość i żywotność oraz budowę morfologiczną. W dzisiejszych czasach badanie na płodność męską jest wykonywane przy wspomaganiu komputerowym – nowoczesny System SCA gwarantuje szybką, dokładną oraz całkowicie obiektywną analizę parametrów nasienia i jest aprobowany przez WHO.
Jak prawidłowo pobrać próbkę na badanie na płodność męską?
Kluczem do uzyskania prawidłowego, zgodnego z realną sytuacją wyniku, jest dostarczenie wysokiej jakości próbki nasienia. Jako że jest ono szczególnie wrażliwe na warunki zewnętrzne, musi znaleźć się w laboratorium w przeciągu ok. 30 min. od chwili pobrania. Nasienie należy pobrać do jałowego pojemnika najlepiej otrzymanego bezpośrednio w laboratorium. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pobranie nasienia w klinice i jego natychmiastowe przekazanie personelowi. Każda placówka specjalizująca się w leczeniu niepłodności i diagnostyce jej zaburzeń posiada warunki dostosowane do tego celu. Aby badanie na płodność męską dostarczyło nam możliwie najbardziej obiektywnego wyniku, zaleca się zachowanie 2-7 dniowej wstrzemięźliwości seksualnej przed pobraniem próbki.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na jakość nasienia i płodność mężczyzny wpływa nie sama ilość plemników wykrytych w próbce, lecz ich jakość. Po otrzymaniu wyniku badania, nie należy więc wpadać w panikę, jeśli nasze wyniki odbiegają od ogólnie przyjętej normy. Całkowita liczba plemników jest bowiem sumą wszystkich plemników obecnych w nasieniu, w tym także tych martwych i niezdolnych do zapłodnienia. Na wyniki badania należy patrzeć całościowo, a najlepiej skonsultować je ze specjalistą, który wyjaśni wszystkie wątpliwości oraz skieruje na właściwą terapię, jeśli mężczyzna rzeczywiście cierpi na zaburzenia płodności.