Chociaż choroba Hashimoto zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, to panowie gorzej znoszą jej przebieg. Pomimo wykrycia jej ponad 100 lat temu, stan ten wciąż nie jest wystarczająco dokładnie opisany w literaturze medycznej, a sama etiologia oparta jest raczej na zauważaniu pewnych zależności i objawów niż na faktycznej diagnozie. Czym jest zapalenie tarczycy Hashimoto, jakie są jej objawy oraz w jaki sposób należy postępować w przypadku jej zdiagnozowania?
Czym jest choroba Hashimoto?
To – w dużym skrócie – najpowszechniejszy rodzaj zapalenia tarczycy, który uważany jest za plagę XXI wieku. Zapadalność na chorobę Hashimoto w przeciągu ostatnich dwóch dekad zwiększyła się ośmiokrotnie, a według niektórych źródeł nawet do dziesięciu razy częściej niż miało to miejsce jeszcze w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Szacuje się, że 5% populacji kobiecej narażona jest na chorobę Hashimoto, w przypadku mężczyzn zaś odsetek ten wynosi od 1 do 1, 2%. Roczna zapadalność na przestrzeni 50 lat zwiększyła się z 0, 3 do blisko 1, 5 zachorowań na każde 1000 osób. Postępujące tempo i zwiększona zachorowalność w połączeniu z nie do końca jasną etiologią sprawia, że zapalenie tarczycy Hashimoto jest niezwykle intrygująca wśród środowiska medycznego, a w szczególności pośród endokrynologów.
Jakie są objawy choroby Hashimoto?
Bezpośrednie objawy możemy zauważyć po badaniach laboratoryjnych – wzrost obecności hormonu tyreotropowego (TSH), podwyższone stężenie przeciwciał i spadek hormonów fT3 i ft4. W praktyce jednak pierwsze oznaki zauważymy już po niedoczynności tarczycy – czyli nieco bardziej zaawansowanego stadium chorobowego. To z kolei rozpoznamy po sześciu podstawowych objawach:
– Uczucie senności, zmęczenia, osłabienia – „rozbicia” porównywalnego do grypy lub przeziębienia
– Wzrostu masy ciała przy braku zasadniczych zmian w diecie
– Uderzenia ciepła na przemian z uczuciem chłodu
– Nadmierna suchość skóry
– Osłabiona struktura włosa i wypadanie
– Kłopoty z wypróżnianiem oraz częste zaparcia
Rozpoznanie i leczenie zapalenia tarczycy Hashimoto
Zazwyczaj by zdiagnozować zapalenie tarczycy Hashimoto, wykonuje się badania w kierunku przeciwciał antyTPO i antyTg. Do tego zaleca się wykonanie USG tarczycy, które powinno wykazać zmniejszoną echogeniczność. Oba wyniki badań powinniśmy przedstawić lekarzowi prowadzącemu – nie udajemy się z nimi do dietetyków, co jest częstym błędem pacjentów. Przy obecnej wiedzy medycznej, choroba Hashimoto jest przewlekła i niewyleczalna, która skutkuje trwałą niedoczynnością tarczycy. Na ten moment stosuje się tylko i wyłącznie leczenie substytucyjne, w której podaje się pacjentowi Letrox, czyli lewotyroksynę (L-T4). Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się nadmiernie martwić, rezygnować z dotychczasowego życia czy wycofywać się z kontaktów towarzyskich. Nawet zapalenie tarczycy Hashimoto nie powinno osłabić naszej pewności siebie czy powodować zmniejszenie poczucia naszej wartości.