Choroba Hashimoto u mężczyzn

Chociaż choroba Hashimoto zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, to panowie gorzej znoszą jej przebieg. Pomimo wykrycia jej ponad 100 lat temu, stan ten wciąż nie jest wystarczająco dokładnie opisany w literaturze medycznej, a sama etiologia oparta jest raczej na zauważaniu pewnych zależności i objawów niż na faktycznej diagnozie. Czym jest zapalenie tarczycy Hashimoto, jakie są jej objawy oraz w jaki sposób należy postępować w przypadku jej zdiagnozowania?

Czym jest choroba Hashimoto?

To – w dużym skrócie – najpowszechniejszy rodzaj zapalenia tarczycy, który uważany jest za plagę XXI wieku. Zapadalność na chorobę Hashimoto w przeciągu ostatnich dwóch dekad zwiększyła się ośmiokrotnie, a według niektórych źródeł nawet do dziesięciu razy częściej niż miało to miejsce jeszcze w latach 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Szacuje się, że 5% populacji kobiecej narażona jest na chorobę Hashimoto, w przypadku mężczyzn zaś odsetek ten wynosi od 1 do 1, 2%. Roczna zapadalność na przestrzeni 50 lat zwiększyła się z 0, 3 do blisko 1, 5 zachorowań na każde 1000 osób. Postępujące tempo i zwiększona zachorowalność w połączeniu z nie do końca jasną etiologią sprawia, że zapalenie tarczycy Hashimoto jest niezwykle intrygująca wśród środowiska medycznego, a w szczególności pośród endokrynologów.

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Bezpośrednie objawy możemy zauważyć po badaniach laboratoryjnych – wzrost obecności hormonu tyreotropowego (TSH), podwyższone stężenie przeciwciał i spadek hormonów fT3 i ft4. W praktyce jednak pierwsze oznaki zauważymy już po niedoczynności tarczycy – czyli nieco bardziej zaawansowanego stadium chorobowego. To z kolei rozpoznamy po sześciu podstawowych objawach:
– Uczucie senności, zmęczenia, osłabienia – „rozbicia” porównywalnego do grypy lub przeziębienia
– Wzrostu masy ciała przy braku zasadniczych zmian w diecie
– Uderzenia ciepła na przemian z uczuciem chłodu
– Nadmierna suchość skóry
– Osłabiona struktura włosa i wypadanie
– Kłopoty z wypróżnianiem oraz częste zaparcia

Rozpoznanie i leczenie zapalenia tarczycy Hashimoto

Zazwyczaj by zdiagnozować zapalenie tarczycy Hashimoto, wykonuje się badania w kierunku przeciwciał antyTPO i antyTg. Do tego zaleca się wykonanie USG tarczycy, które powinno wykazać zmniejszoną echogeniczność. Oba wyniki badań powinniśmy przedstawić lekarzowi prowadzącemu – nie udajemy się z nimi do dietetyków, co jest częstym błędem pacjentów. Przy obecnej wiedzy medycznej, choroba Hashimoto jest przewlekła i niewyleczalna, która skutkuje trwałą niedoczynnością tarczycy. Na ten moment stosuje się tylko i wyłącznie leczenie substytucyjne, w której podaje się pacjentowi Letrox, czyli lewotyroksynę (L-T4). Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się nadmiernie martwić, rezygnować z dotychczasowego życia czy wycofywać się z kontaktów towarzyskich. Nawet zapalenie tarczycy Hashimoto nie powinno osłabić naszej pewności siebie czy powodować zmniejszenie poczucia naszej wartości.

Informacja prawna