Twoje OC dobiega końca? Nie przepłacaj! Sprawdź, co zrobić, żeby zapłacić za polisę nawet kilkaset złotych mniej!
Koszt ubezpieczenia samochodu to ważna pozycja w budżecie każdego kierowcy. Wysokie obciążają zwłaszcza portfele młodych kierowców, osób mieszkających w miastach o dużym natężeniu ruchu i tych, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy spowodowały szkody komunikacyjne. Jak oszczędzić na ubezpieczeniu auta?
1. Współwłasność
Kalkulując stawkę OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę aż kilkanaście parametrów. Do najważniejszych należą m.in. wiek kierowcy oraz długość posiadania prawa jazdy. Z powodu braku doświadczenia, które przekłada się na zwiększone ryzyko kolizji, najwyższe składki płacą osoby w wieku do 26 lat, mające prawo jazdy krócej niż 3 lata. Jeśli jesteś młodym kierowcą i chcesz obniżyć cenę OC, namów doświadczonego kierowcę, aby został właścicielem Twojego auta (Ty staniesz się jego współwłaścicielem). Wyliczając cenę OC, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę nie tylko Twoje zwyżki za brak doświadczenia, ale również wysokie zniżki doświadczonego kierowcy. A to sprawi, że cena ubezpieczenia będzie nawet 2 razy niższa od pierwotnej, wyliczonej bez współwłasności.
2. Przemyślany wybór auta
Jeśli planujesz kupno auta, wybierz model lubiany przez ubezpieczycieli. Jak pokazują statystyki, najniższe składki płacą właściciele popularnych miejskich modeli z niewielkimi silnikami: Dacii, Skody i Kii.
3. Wybierz pakiet OC + AC
Jeśli chcesz objąć auto kompleksową ochroną i oprócz OC wykupić także AC oraz assistance, rozważ zakup pakietu. Dlaczego? W większości towarzystw za pakiet OC + AC oraz OC + AC + ASS zapłacisz zdecydowanie mniej, niż gdybyś kupił osobno każdą z polis. Taki wybór naprawdę się opłaca! Dzięki niemu zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy złotych rocznie!
4. Rozważ ochronę zniżek
Wysokie zniżki za bezszkodową jazdę zapewniają kierowcom niskie stawki OC. Aby ochronić rabaty, rozważ ubezpieczenie ochrony zniżek. Dzięki niemu zapewnisz sobie niezmienną cenę OC, nawet pomimo spowodowania szkody. Pamiętaj jednak, że ochrona zniżek obowiązuje wyłącznie w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jeśli w kolejnym roku polisowym zmienisz ubezpieczyciela, ten nie przymknie już oka na szkodę.
5. Skorzystaj z porównywarki
Zakres komunikacyjnego OC reguluje prawo. Jest on więc identyczny dla wszystkich towarzystw. W przeciwieństwie do cen. Te, w zależności od ubezpieczyciela mogą się różnić nawet o kilkadziesiąt procent. Wybierając przypadkowe ubezpieczenie, możesz więc zupełnie niepotrzebnie przepłacić. Porównując oferty wielu ubezpieczycieli, możesz zaoszczędzić. Najszybszym i najłatwiejszych sposobem na porównanie stawek w najlepszych towarzystwach jest skorzystanie z darmowej porównywarki ubezpieczeń. Na mubi.pl znajdziesz OC najtaniej. Aby poznać ceny, musisz jedynie wypełnić krótki formularz, zawierający pytania o dane kierowcy i parametry auta. Po wykonaniu tej czynności porównywarka przedstawi Ci kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji. W przejrzystej, czytelnej formie. Jeśli któraś z nich spełni Twoje oczekiwania, będziesz mógł od razu zawrzeć umowę i opłacić składkę. Pamiętaj, skorzystanie z porównywarki jest całkowicie darmowe, a przedstawione przez nią stawki nie są wyższe od tych, proponowanych bezpośrednio w TU.
6. Rozważ wybór OC z dodatkami
Wielu ubezpieczycieli oferuje kierowcom OC wzbogacone atrakcyjnymi dodatkami. Najpopularniejsze to darmowa Zielona Karta, assistance, ubezpieczenie szyb czy usługa BLS. Choć takie polisy mogą być nieco droższe niż OC bez dodatków, pozwolą oszczędzić w długofalowej perspektywie. Zakres dodatków w każdym z towarzystw przedstawi Ci porównywarka.
7. Przemyśl zmianę ubezpieczyciela po szkodzie
Jeśli przydarzyła Ci się szkoda, prawdopodobnie stawka OC w kolejnym roku będzie wyższa. Aby wyeliminować takie ryzyko, rozważ zmianę ubezpieczyciela. Może się bowiem okazać, że nawet pomimo stłuczki, stawki w innych towarzystwach okażą się atrakcyjniejsze. Aby znaleźć najtańszą ofertę, skorzystaj z darmowej porównywarki ubezpieczeń Mubi.
8. Kup przez Internet
Wielu ubezpieczycieli premiuje kierowców, którzy kupując OC przez Internet. Taki sposób zawarcia umowy zapewni Ci rabat w wysokości od 5 do 15%.
9. Zapłać jednorazowo
Większość towarzystw umożliwia rozłożenie płatności za OC na raty. Niewiele z nich wspomina jednak, że w takim wariancie całkowita cena ubezpieczenia jest wyższa. Aby zaoszczędzić, zapłać za polisę jednorazowo.