Przedstawimy 10 topowych specjalizacji IT, a jeśli ktoś nasz wybór uzna za arbitralny, to natychmiast śpieszymy z wyjaśnieniem, że w zestawieniu tym braliśmy pod uwagę wynagrodzenie, zapotrzebowanie rynkowe na pracowników danej specjalizacji, a także możliwości rozwoju oraz dostępność poniższych stanowisk w IT.
Najlepsze stanowiska w IT – krótkie wprowadzenie
Poniżej prezentowany przegląd ma charakter porównawczy, ale dąży do obiektywności. Jednym z czynników wyboru była też ilość ofert pracy w IT na danych stanowiskach. Prosimy jedynie pamiętać, że nie rościmy sobie prawa do bezbłędności i zupełności. Zebraliśmy po prostu 10 najlepszych stanowisk w IT – wyniki naszych poszukiwań przedstawiamy poniżej. (Świadomie nie uporządkowaliśmy naszych typów w listę numerowaną, gdyż należy mieć świadomość, że sytuacja na rynku pracy w IT jest dość płynna). Zaczynajmy.
Specjalista do spraw zabezpieczeń systemów informatycznych
Każda firma, która posiada rozwiniętą infrastrukturę informatyczną, z pewnością dojdzie w którymś momencie do wniosku, że fachowiec od cyberbezpieczeństwa jest jej niezbędny. Ta prawda jest znana od lat i tacy pracownicy niezmiennie znajdują świetnie płatne zatrudnienie. Nic nie wskazuje na to, że coś się tu zmieni.
Data Engineer
Jedno z najlepiej płatnych i cenionych powszechnie stanowisk w IT. Konieczność radzenia sobie z dużą ilością danych, przetwarzania ich oraz pewnego rodzaju obróbki, występuje szczególnie silnie w dużych firmach – korporacje są tymi miejscami, gdzie zwykle pracuje się na tym stanowisku.
Administrator stron internetowych
Jeśli założyli Państwo np. bloga w serwisie WordPress, to proszę sobie wyobrazić, że administratorzy serwisów www zwykle mają pod swoją pieczą wiele stron, muszą dbać o aspekty techniczne, konsultowane są z nimi reklamy na stronie i publikacje, itd. – a przecież firma obecnie nie może funkcjonować bez obecności w sieci.
Deweloper aplikacji mobilnych
Wystarczy zajrzeć do Google Play lub innego sklepu z aplikacjami, wystarczy otworzyć swój smartfon – dziś nie tylko firmy, ale także produkty i usługi zwykle posiadają swoje aplikacje, zatem ich projektowanie jest w cenie.
Java Developer
W istocie Java to język programowania, ale na tyle uniwersalny, że przeciętny użytkownik sieci nie wie nawet za co Java odpowiada. A jest to język tak powszechny i potrzebny na każdym informatyczny kroku, że osoby posiadające jego znajomość nigdy nie muszą martwić się o dobre zatrudnienie.
Architekt danych
Im większe przedsiębiorstwo lub instytucja, tym większe zapotrzebowanie na architektów danych. Ci pracownicy są często zatrudniani nawet na szczeblu rządowym, w dużych organizacjach, od ich pracy zależą procesy zarządzania.
Machine Learning Engineer
W dobie przyspieszających procesów, które na pewno doprowadzą nas do wytworzenia czegoś, co słusznie będziemy mogli nazwać sztuczną inteligencją, ML Engineer jest jedną z kluczowych postaci w zaawansowanych, profesjonalnych zespołach informatycznych. Uczenie maszynowe to wiedza, którą zwykle zdobywa się na uniwersytetach.
Systems Applications and Products Consultant
Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzi oprogramowanie (software), tam przyda się dobry specjalista od SAP. To również zajęcie dla zawodowych informatyków, które wymaga solidnego przygotowania i wiedzy, lecz owocuje w postaci stabilnej i bardzo dobrze płatnej pracy.
Specjalista ds. systemów chmurowych
Być może podana wyżej nazwa stanowiska jest lekko myląca, lecz chodzi o pracownika, który rozwija i dba o różnego rodzaju systemy typu cloud. A ponieważ rozwiązania chmurowe są od dawna powszechne praktycznie wszędzie, to zapotrzebowanie na specjalistów od “chmurek” nie wygasa. Być może to właśnie kariera i praca w branży IT, którą pokochasz.
Menadżer projektów informatycznych
Na stanowisku tym koordynujemy pracę zespołów informatycznych, więc po trochu musimy znać się na wszystkich technologiach, umieć czytać dane, ale przede wszystkim zarządzać projektem, co często zahacza także o bycie liderem i przywództwo w grupach projektowych.
Jaka jest więc najlepsza praca w IT?
Pamiętajmy, że praca powinna sprawiać nam przyjemność. Profesjonalizm i doskonałe opanowanie swoich zadań zawodowych to jeden z głównych warunków czerpania radości z pracy. Nasze morale zawodowe podnoszą się także, gdy mamy świadomość działania przy znaczących projektach, które mogą wnieść nowe rozdanie w świecie cyfrowym. Oczywiście ważna jest także atmosfera pracy oraz wynagrodzenie. Dobrzy informatycy, osoby pracujące w branży IT – mają to wszystko. Są cenionymi specjalistami, którzy zarabiają godziwie i cieszą się szacunkiem społecznym.