Na sprowadzanie auta z USA decyduje się coraz więcej osób, powodzeniem cieszą się zarówno samochody osobowe, jak również dostawcze czy zabytkowe. O jakich formalnościach należy tutaj pamiętać i z jakim wydatkami związane jest całe przedsięwzięcie? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Import auta z USA
Import samochodu z USA to kilkuetapowy proces, jakie etapy możemy wyróżnić?
- Wybór Samochodu dostosowanego do potrzeb i preferencji
- Licytacja auta
- Odprawa celna eksportowa
- Fracht morski
- Odprawa celna importowa w Bremerhaven
- Transport pod wskazany adres
Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?
Decydując się na sprowadzenie samochodu z USA, musimy pamiętać o różnego typu opłatach. Z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć?
- Cło ‒ cło nie jest kwotą stałą ‒ dla samochodów osobowych wynosi 10% kwoty na fakturze, dla samochodów ciężarowych 22%. Samochody zabytkowe nie są objęte cłem.
- Akcyza ‒ na wysokość akcyzy wpływa pojemność silnika ‒ dla pojazdów z silnikami o pojemności do 2.0L akcyza wynosi 3,1%, w przypadku silników o pojemności większej niż 2.0L 18,6%. W przypadku samochodów hybrydowych o pojemności silnika do 2.0L akcyza wynosi 1,55%, dla silników powyżej 2.0L do 3.5L wynosi 9.3%. Akcyzy nie płacimy w przypadku samochodów elektrycznych, zabytkowych i ciężarowych.
Ponadto, pamiętać należy o wydatkach związanych z takimi kwestiami, jak:
- Prowizja dla domu aukcyjnego ‒ ok. 300$ do 1000$
- Opłata za transport do magazynu
- Fracht morski do Bremerhaven lub portu w Rotterdamie
- Opłaty portowe, rozładunek, odprawa celna importowa – koszt około 400 EUR
- Transport w miejsce docelowe
Mimo licznych opłat, transport samochodów z USA, w tym również aut uszkodzonych lub powypadkowych, jest opłacalny.
SP Automotive ‒ wsparcie fachowców
Jak widać, import samochodu z USA to wieloetapowy, skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy. Warto mieć na uwadze fakt, że nawet drobne niedopatrzenie może narazić nas na przykre konsekwencje. Dobrym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z pomocy fachowców, którzy takimi sprawami zajmują się od lat. Wszystkim zainteresowanym polecamy firmę SP Automotive. Specjaliści z wymienionej firmy zapewniają kompleksowe wsparcie ‒ od wylicytowania auta ( oczywiście do ustalonej kwoty), aż po dostarczenie pojazdu pod wskazany adres.
Podsumowanie
Transport samochodów z USA – mimo tego że jest związany z wieloma opłatami, chociażby takimi, jak cło, akcyza czy koszty transportu, jest opłacalny. Pamiętajmy jednak, że cały proces składa się z kilku etapów i, jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą, skorzystajmy z pomocy fachowców, którzy zadbają o to, by wszystko przebiegało sprawnie i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.