Sprowadzanie aut z USA – podstawowe informacje

Na sprowadzanie auta z USA decyduje się coraz więcej osób, powodzeniem cieszą się zarówno samochody osobowe, jak również dostawcze czy zabytkowe. O jakich formalnościach należy tutaj pamiętać i z jakim wydatkami związane jest całe przedsięwzięcie? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Import auta z USA

Import samochodu z USA to kilkuetapowy proces, jakie etapy możemy wyróżnić?

 1. Wybór Samochodu dostosowanego do potrzeb i preferencji
 2. Licytacja auta
 3. Odprawa celna eksportowa
 4. Fracht morski
 5. Odprawa celna importowa w Bremerhaven
 6. Transport pod wskazany adres

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

Decydując się na sprowadzenie samochodu z USA, musimy pamiętać o różnego typu opłatach. Z jakimi kosztami powinniśmy się liczyć?

 • Cło ‒ cło nie jest kwotą stałą ‒ dla samochodów osobowych wynosi 10% kwoty na fakturze, dla samochodów ciężarowych 22%. Samochody zabytkowe nie są objęte cłem.
 • Akcyza ‒ na wysokość akcyzy wpływa pojemność silnika ‒ dla pojazdów z silnikami o pojemności do 2.0L akcyza wynosi  3,1%, w przypadku silników o pojemności większej niż 2.0L 18,6%. W przypadku samochodów hybrydowych o pojemności silnika do 2.0L  akcyza wynosi 1,55%, dla silników powyżej 2.0L  do 3.5L wynosi 9.3%. Akcyzy nie płacimy w przypadku samochodów elektrycznych, zabytkowych i ciężarowych.

Ponadto, pamiętać należy o wydatkach związanych z takimi kwestiami, jak:

 • Prowizja dla domu aukcyjnego ‒ ok. 300$ do 1000$
 • Opłata za transport do magazynu
 • Fracht morski do Bremerhaven lub portu w Rotterdamie
 • Opłaty portowe, rozładunek, odprawa celna importowa – koszt około 400 EUR
 • Transport w miejsce docelowe

Mimo licznych opłat, transport samochodów z USA, w tym również aut uszkodzonych lub powypadkowych, jest opłacalny.

SP Automotive ‒ wsparcie fachowców

Jak widać, import samochodu z USA to wieloetapowy, skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniej wiedzy. Warto mieć na uwadze fakt, że nawet drobne niedopatrzenie może narazić nas na przykre konsekwencje.  Dobrym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z pomocy fachowców, którzy takimi sprawami zajmują się od lat. Wszystkim zainteresowanym polecamy firmę SP Automotive. Specjaliści z wymienionej firmy zapewniają kompleksowe wsparcie ‒ od wylicytowania auta ( oczywiście do ustalonej kwoty), aż po dostarczenie pojazdu pod wskazany adres.

Podsumowanie

Transport samochodów z USA – mimo tego że jest związany z wieloma opłatami, chociażby takimi, jak cło, akcyza czy  koszty transportu, jest opłacalny. Pamiętajmy jednak, że cały proces składa się z kilku etapów i, jeśli nie dysponujemy odpowiednią wiedzą, skorzystajmy z pomocy fachowców, którzy zadbają o to, by wszystko przebiegało sprawnie i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

Informacja prawna