Samochody premium – najpopularniejsze modele w 2021 roku!

Luksusowe wnętrze, świetne osiągi, stylowy design i nowoczesne technologie, to główne zalety samochodów z wyższej półki, za które ich właściciele są w stanie zapłacić naprawdę spore pieniądze. Komfort jazdy samochodami premium jest nieporównywalny do kompaktów, jednak koszty ich utrzymania także. Chce się jednak rzec – i co z tego, skoro rynek samochodów luksusowych ma się w Polsce lepiej niż dobrze! Jak przedstawiają się liczby i które modele premium były najpopularniejsze w pierwszym kwartale 2021 roku?

Auta z wyższej półki górą!

Dla wielu może być olbrzymim zaskoczeniem fakt, że samochody premium już od zeszłego roku sprzedają się po prostu świetnie. Jak mówią raporty SAMAR (Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego), już pod koniec 2020 roku rynek samochodów premium miał się całkiem nieźle i to pomimo trwającej pandemii. W samym listopadzie zarejestrowano bowiem w Polsce aż 6 758 samochodów premium, czyli o ponad 6 procent więcej niż w listopadzie 2019 roku.

To jednak nie koniec, bo rok 2021 okazał się jeszcze lepszy! Jak pokazują dane, w marcu 2021 zarejestrowano aż 10 132 auta premium, co stanowi wzrost o ponad 70 procent w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Tym samym sprzedaż samochodów z segmentu premium miała w marcu 2021 roku ponad 21-procentowy udział na rynku sprzedaży aut osobowych. Które modele aut z wyższej półki cieszą się największym powodzeniem?

Topowe samochody premium w 2021 roku

O ile zaskoczeniem może być tak duże zainteresowanie samochodami premium pomimo trudnej sytuacji, jaka niewątpliwie obecnie panuje, to jednak wybór najpopularniejszych modeli już tak bardzo nie dziwi. W pierwszym kwartale 2021 roku Polacy najchętniej kupowali samochody marki BMW, których zarejestrowano ponad 6 tysięcy sztuk. Do najczęściej wybieranych należą modele z serii 3 oraz stylowe SUV-y X3 i X5.

Po piętach monachijskiej marce depcze jej niemiecki kolega, czyli Mercedes. Tutaj liczby także są imponujące, w marcu zarejestrowano bowiem 5 409 samochodów tej marki. Do najchętniej wybieranych modeli należą te z klasy E, Mercedes GLA oraz Mercedes A.

Trzecie miejsce również przypadło niemieckiej marce – tym razem Audi, gdzie liczba rejestracji nowych modeli wyniosła w marcu 2021 roku 3 825 sztuk – najchętniej wybierano Q3, i Q5 oraz Audi A6. Dalej znalazły się takie marki jak Volvo, Lexus i Land Rover.

Elektryki czy tradycyjny napęd?

Temat ten warto rozpocząć od faktu, że w pierwszym kwartale 2021 roku zarejestrowano w Polsce aż 269 modeli Tesli, co jest swoistym pikiem sprzedażowym. Ponadto według raportu SAMAR pierwsze pół roku było dla elektryków bardzo pomyślne, ponieważ ich sprzedaż wzrosła o ponad 100 procent. W kwietniu wszystkich nowych rejestracji samochodów elektrycznych było 25 438, przy czym ponad połowę stanowią tutaj samochody hybrydowe plug-in (13 677 sztuk). Wśród samochodów premium najpopularniejsze modele hybryd to BMW serii 3 i serii 5 oraz Volvo XC90.

Warto tutaj nadmienić, że zainteresowanie samochodami elektrycznymi z pewnością będzie wzrastało, wraz z rozbudową infrastruktury obejmującej stacje ładowania, która niestety nadal nie jest w Polsce zbyt imponująca. To z kolei przekłada się na ostateczne zainteresowanie elektrykami, które co prawda rośnie, jednak nadal nie może konkurować w żaden sposób z autami o tradycyjnym napędzie.

Informacja prawna