Mandat za brud w samochodzie – kto może go dostać?

W teorii każdy kierowca dba o czystość samochodu we własnym zakresie, zgodnie z własnymi preferencjami. Na ulicach można zobaczyć wiele pojazdów, których stan pozostawia wiele do życzenia, jednak warto mieć świadomość, że istnieje coś takiego, jak mandat za brudny samochód. Kto, w jakich przypadkach i na jakich zasadach może nim zostać ukarany?

Czy można dostać mandat za brudny samochód?

Poruszanie się zadbanym, czystym samochodem daje większą przyjemność, niż jazda pojazdem, w którym znajdują się różnego rodzaju odpady. Niemniej jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że na nieczystość w samochodzie można zostać ukaranym. Odpowiedź na pytanie, czy można dostać mandat za brudny samochód, brzmi: tak. Ma to miejsce na mocy przepisów, które weszły w życie w 2021 roku, będąc pokłosiem pandemii koronawirusa. Wtedy też obowiązkowe było przewożenie środków do dezynfekcji oraz zapewnienie podróżującym odpowiednich warunków sanitarnych. Wszystko po to, aby choroba nie rozprzestrzeniała się w szybkim tempie, zwłaszcza że o zarażenie się nią w zamkniętych pomieszczeniach nie było trudno. Przepisy pandemiczne funkcjonują do dziś, dlatego kierowcy, którzy mają w samochodzie bałagan, muszą liczyć się z ryzykiem nałożenia kary w postaci mandatu. Niemniej jednak mandat za brud w samochodzie nie dotyczy wszystkich, a jedynie przewoźników. Oznacza to, że ukarana może zostać osoba, która prowadzi działalność gospodarczą, świadcząc usługi przewozu osób. Taksówkarze czy kierowcy busów muszą więc mieć się na baczności, regularnie sprawdzając czystość w pojeździe. Z drugiej strony, ustawodawca nie precyzuje, co należy rozumieć pod jej pojęciem. Wskazuje jedynie, że obowiązkiem przewoźnika jest zapewnienie podróżującym odpowiednich warunków higieny. Natomiast każdy przewoźnik, który nie utrzymuje środka transportu we właściwym stanie sanitarnym, podlega karze grzywny, która wynosi od 20 do 1500 zł. Kary nie są więc bardzo wysokie, jednak warto zadbać o pojazd, chociażby po to, aby klienci mogli podróżować w przyjemnej atmosferze.

Kiedy można otrzymać mandat za brudny samochód w środku?

Mandat za brudny samochód nakładany jest przez policjantów w czasie kontroli drogowej. Mają oni prawo sprawdzić nie tylko dokumentację pojazdu, lecz również ocenić warunki, w jakich podróżują pasażerowie. Przez nieczystość najczęściej rozumie się porozrzucane po pojeździe odpady różnego rodzaju, takie jak papierki po cukierkach, opakowania po żywności gotowej czy puste kubki po napojach. Warto mieć na uwadze, że zaburzają one nie tylko wrażenia estetyczne, lecz mogą nawet przyczynić się do wypadku na drodze. Mandat za brudny samochód nakładany jest głównie w sytuacjach, gdy stan pojazdu rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia. Niemniej jednak warto pamiętać, iż kontrolujący mogą także nałożyć kary na kierowców podróżujących w celach prywatnych, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej. Za jazdę z brudnymi szybami można otrzymać mandat w wysokości nawet 300 zł. Tymczasem brudne światła to 300 zł kary oraz 8 punktów karnych. Jazda z brudnymi tablicami rejestracyjnymi może kosztować od 100 do 500 zł, a dodatkowo policjant ma prawo nałożyć na kierowcę 8 punktów karnych. Warto więc, przed wyruszeniem w trasę, sprawdzić nie tylko stan techniczny pojazdu, lecz także ocenić jego czystość. Kierowcy nieprowadzący działalności gospodarczej mają obowiązek zadbać o czystość auta z zewnątrz, upewniając się, że wszystkie jego elementy są dobrze widoczne. Ustawodawca nakłada jednocześnie większe obowiązki na osoby prowadzące działalność gospodarczą, świadczące usługi przewozu osób. Muszą one zadbać nie tylko o czystość na zewnątrz, ale również wewnątrz pojazdu. W przypadku rażących zaniedbań powinni liczyć się z ewentualną karą w postaci mandatu. Ponadto pasażerowie, którzy podróżują w nieodpowiednich warunkach, najprawdopodobniej nie będą zainteresowani skorzystaniem z usługi ponownie. Dbając o markę własną oraz chcąc uniknąć kary, lepiej utrzymywać porządek w samochodzie na bieżąco.

 

Informacja prawna