Gwarancje przy sprzedaży samochodów używanych?

Gwarancja na samochód może być udziałem nie tylko osób kupujących całkowicie nowe pojazdy. Można ją uzyskać także i wtedy, gdy nabywa się auta używane. Sprawdźmy, na jakie podzespoły i jakie zdarzenia gwarancję dają firmy sprzedający takie pojazdy?

Gwarancja legalności

Bardzo ważne przy kupnie samochodu używanego jest sprawdzenie legalności jego pochodzenia oraz tego, czy taki samochód nie ma żadnych wad prawnych, które mogłyby być poważnym kłopotem dla nowego właściciela. Jeśli kupujemy np. używanego forda, pochodzącego z krajowej sieci dealerskiej, najczęściej możemy sprawdzić jego historię oraz to, do kogo należał. Łatwiej zweryfikować takie dane w przypadku auta z Polski, niż gdy mamy do czynienia z ogłoszeniem o zagranicznym samochodzie z kategorii: Ford – sprzedam auto.  Często nie wiadomo, jaką drogę przebył pojazd, który opisywany jest jako sprowadzony z Niemiec, Holandii czy Włoch.

Gwarancja stanu technicznego

Kolejną gwarancją, jakiej może udzielić nam sprzedający, jest gwarancja stanu technicznego. Samochody mogą być sprawdzone pod kątem sprawności przez specjalistów. Na przykład w firmie Używane jak Nowe auta są poddane dokładnemu przeglądowi na stanowisku mechanicznym. Uwzględnione jest 110 punktów kontrolnych samochodu, a klient przed zakupem otrzymuje wydruk ze ścieżki diagnostycznej do wglądu, wraz ze szczegółową informacją na temat ewentualnych napraw blacharsko-lakierniczych.

Inne gwarancje

Bywa, że sprzedający wystawia na swoje samochody używane gwarancję umowną. To bezpłatna półroczna lub roczna gwarancja ustalona pomiędzy sprzedającym a kupującym. Określa ona czas sprawnego działania samochodu, bez konieczności dokonywania jakichkolwiek napraw i wymiany części lub płynów eksploatacyjnych. Ponadto, jeśli w ciągu 6 lub 12 miesięcy od zakupu takiego używanego auta zdarzy się awaria podlegająca gwarancji umownej, części mechaniczne, elektryczne i inne nią objęte, sprzedający wymieni lub naprawi bezpłatnie na swój koszt. To z pewnością atut oferty sprzedaży używanego samochodu.

Informacja prawna