Jaki quad na początek? Na jaki rodzaj postawić, aby być zadowolonym?

Quady to obecnie jedne z najpopularniejszych pojazdów stanowiących poważną konkurencję dla motorów i skuterów. Posiadanie jednego z nich jest marzeniem nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży, które również coraz chętniej korzystają z uroków jazdy na czterokołowcach. Wybór pierwszego quada to jednak nie lada wyzwanie – w sprzedaży znajdziemy zarówno profesjonalne pojazdy renomowanych producentów, w tym marki Polaris, jak i ATV sygnowane logiem nieco mniej znanych firm.

Co warto wiedzieć o quadach przed zakupem?

Quady po raz pierwszy pojawiły się w połowie XX w. i na początku swojego istnienia miały służyć potrzebom armii. Zostały tak zaprojektowane, aby radziły sobie z jazdą po trudnych terenach, której nie mogły sprostać samochody ani motocykle. Z czasem quady zyskały zainteresowanie także wśród „zwykłych” ludzi, którzy zwrócili uwagę na ich nietypowy design oraz szerokie możliwości sportowo-rekreacyjne. Obecnie miłośników jazdy na quadach nie brakuje zarówno w Polsce, jak i na świecie, co także doskonale widać w mnogości modeli tych pojazdów dostępnych w sprzedaży.

ATV (z ang. all-terrain vehicle) są obecnie wykorzystywane do celów profesjonalnych – mają je na swoim wyposażeniu takie służby, jak chociażby wojsko, straż pożarna, policja, ratownicy wodni oraz straż leśna. Quady goszczą jednak także w garażach zwykłych ludzi, którzy chętnie siadają za ich kierownicę chcąc zasmakować dreszczyku emocji związanego z szybką jazdą po lasach, wyboistych terenach oraz braniem udziału w rajdach i zawodach regularnie organizowanych przez miłośników ATV.

Quady i ich podstawowe rodzaje – jaki pojazd wybrać na początek?

Mianem quada określa się każdy czterokołowy pojazd pozbawiony kabiny oraz napędzany silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Quady posiadają specjalnie skonstruowane zawieszenie, które umożliwia jazdę na trudnym terenie. Możemy określić je jako pojazdy w rodzaju motocykla crossowego, z tą różnicą, że zamiast na dwóch, występują na czterech kołach. Quady mogą mieć różne przeznaczenie, które warunkuje wybór konkretnego modelu. Należą do nich quady sportowe, dla których zaliczają się pojazdy z serii Sportsman marki Polaris.

Quady sportowe posiadają silniki o dużej pojemności, są szybkie oraz przeznaczone dla profesjonalistów biorących udział w komercyjnych rajdach i innych imprezach sportowych. Nie są to pojazdy odpowiednie dla osób początkujących. Dedykowaną dla nich kategorią quadów są natomiast pojazdy rekreacyjne, które obejmują także quady dla dzieci oraz dorosłych. Takie pojazdy pozwalają opanować technikę jazdy oraz przyzwyczaić się do prowadzenia ATV.

Innym rodzajem quadów są pojazdy przeprawowe. Są one bardzo popularne zarówno w Polsce, jak i na świecie, gdyż są pojazdami uniwersalnymi – świetnie sprawdzają się zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i wykonywania prac rolniczych, odśnieżania ogrodu czy wycinki lasu. Taki quad będzie doskonałym wyborem dla osoby, która ma już pewne doświadczenie w prowadzeniu ATV i chce zainwestować w bardziej zaawansowany pod względem osiągów pojazd. Do kategorii quadów przeprawowych zaliczają się m. in. pojazdy z serii Ranger, General i RZR amerykańskiej marki Polaris.

Informacja prawna