Co powinieneś wiedzieć o mocowaniu samochodu na lawecie?

Czasami okoliczności wymuszają na nas, skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy zajmującej się transportem bądź wynajęcie lawety, na której samodzielnie musimy przymocować dany ładunek. Zadanie zwykle zarezerwowane dla profesjonalnej ekipy, może przysporzyć nie lada problemów osobie nieorientującej się w tym temacie. Na co należy zwrócić uwagę? Czego unikać?

Na co zwrócić uwagę, mocując auto na lawecie?

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem jest samo wypożyczenie lawety. Warto wybrać taką ofertę, która spełni oczekiwania nie tylko finansowe, lecz także zapewni nowoczesne przyczepy, z możliwością ich wynajmu zarówno krótkoterminowego, jak również długoterminowego. Jedną z takich firm, działającą na terenie Dolnego Śląska, jest Os – Car Autolaweta Wrocław.

Bardzo ważną kwestią, na którą bezwzględnie należy zwrócić uwagę, jest skorzystanie z pomocy kogoś, kto nakieruje samochód na lawetę, bacznie będzie obserwować ułożenie auta na przyczepie i w odpowiednim momencie, zadecyduje o zatrzymaniu pojazdu w optymalnym miejscu tak, aby przednia część lawety była należycie obciążona.

Nie zawsze jest się w stanie stwierdzić z całkowitą pewnością, że odpowiednio została rozłożona masa samochodu, wtedy pomocna może okazać się specjalna waga, która sprawdzi dokładne parametry. Oczywiście, w razie jednorazowego wypożyczenia lawety, ten zakup nie jest konieczny, znajdzie jednak swoje zastosowanie przy regularnym jej wypożyczaniu.

Gdy auto znajdzie się na przyczepie, można przejść do kolejnego etapu mocowania, czyli zabezpieczania pasami, które ustabilizują pojazd. Ten punkt jest bardzo ważny, ponieważ niedokładnie umocowany samochód, może stanowić realne zagrożenie zdrowia, a nawet życia innych uczestników ruchu drogowego. Przed ruszeniem w trasę, powinno się, zatem sprawdzić stan pasów, zwracając szczególną uwagę na ewentualne powstałe przetarcia oraz ich naciągnięcie. Istotne jest też samo upewnienie się, czy całkowita masa lawety nie jest większa niż masa ciągnącego auta.

Informacja prawna