Klawiatura mechaniczna i membranowa – czym są i która będzie lepsza dla gracza?

Efektywność pracy przy komputerze i wyniki osiągane w naszych ulubionych grach, zależą w dużej mierze od umiejętności, jednak bardzo ważnym jest też otoczenie, w którym się znajdujemy i sprzęt, którym się posługujemy. Jednym z najważniejszych komponentów peryferyjnych jest klawiatura. Po spojrzeniu na ofertę zadać musimy sobie bardzo ważne pytanie — klawiatura membranowa, czy może mechaniczna?

Membrana bądź mechanik — Główne różnice

Zanim przejdziemy jednak do odpowiedzi na wyżej postawione pytanie, dobrze jest zapoznać się z dostępnymi wariantami i sprawdzić różnice występujące między nimi. Zacznijmy od krótkiego opisu klawiatury membranowej, najczęściej spotykanej we wszelkiego rodzaju biurach, gabinetach czy też szkołach, jest to najpowszechniejszy typ klawiatur, którego przycisk należy wcisnąć do samego końca, aby ten został w ogóle zarejestrowany. Wybierane są one również ze względu na kulturę pracy, będąc dobrą opcją dla osób, chcących pracować w ciszy.

Przejdźmy teraz do opcji pożądanej przez każdego gracza — klawiatura mechaniczna, której największą zaletą są mechaniczne przełączniki znajdujące się pod klawiszami. Pozwalają one na szybszy czas rejestracji wciśniętego przycisku, wymagają też użycia mniej siły. W zależności od rodzaju przełącznika głośność danej klawiatury również ulegnie zmianie, klik może być głośniejszy, cichszy, głębszy bądź wyraźniejszy i ostrzejszy.

Klawiatura mechaniczna jako priorytet dla gracza

Główne różnice za nami, skupmy się jednak na opcji, która dla gracza powinna być priorytetowa, mowa oczywiście o klawiaturach mechanicznych. Dzięki przełącznikom działają szybciej, w trakcie gry bardzo ważnym jest czas reakcji i niezawodność klawiszy pod naszymi palcami. Dzięki nim dobrać możemy pod siebie nie tylko głośność samej klawiatury, ale też opór, jaki owa klawiatura będzie stawiać, gdyż każdy typ przełącznika wciska się pod innym ciężarem. Mamy więc możliwość dobrania klawiatury dokładnie pod nasze preferencje, z myślą o graniu, bądź z myślą o większej ilości czasu spędzonej na pisaniu.

Warto wspomnieć też o tym, że ten typ klawiatur jest również łatwiejszy w czyszczeniu, gdyż klawiaturę mechaniczną możemy bez problemu rozebrać z każdego doczepionego klawisza. Wracając jeszcze do samych przełączników, te dzielą się na typy głośniejsze, cichsze, w zależności od koloru, którym się prezentują. Każdy z kolorów ma przypisane oddzielne właściwości.

Podsumowanie i ostateczny wybór

Klawiatury membranowe mają swoje miejsce w świecie, potrafią być śmiesznie tanie, oraz wytrzymać wiele, wiele lat. Jakością często odstają jednak od swoich mechanicznych odpowiedników. Mimo iż cenowo dalej w przypadku klawiatur mechanicznych nie jest aż tak tanio, jak przy membranowych, ceny tych pierwszych potrafią być naprawdę kuszące. Biorąc pod uwagę wygodę pracy, żywotność, która nie należy do krótkich, możliwość dobrania klawiatury stricte pod nasze preferencje, mechaniki stają się wyborem priorytetowym dla każdego, kto oczekuje od pisania czegoś więcej, niż po prostu działania.

Personalizacja i możliwość wybrania sprzętu idealnie dopasowanego do nas stawia klawiatury mechaniczne na samym początku listy sprzętów peryferyjnych, potrzebnych do wygodnej i efektownej pracy przy komputerze.

Klawiatura mechaniczna i membranowa, dowiedz się jaką wybrać https://www.gram.pl/artykul/klawiatura-mechaniczna-czy-membranowa-jaka-wybrac

Informacja prawna