Uszkodzenia tłumika drgań skrętnych – objawy i naprawa

Prawidłowo działający tłumik drgań skrętnych w naszym samochodzie znacznie podnosi komfort podróżowania. Wielu kierowców wręcz zapomina o jego istnieniu, a przypomina sobie dopiero wtedy, gdy zaczynają się pojawiać skutki jego zużycia. Uszkodzony tłumik drgań może powodować pojawianie się uciążliwych wibracji, które będą przenoszone na całą karoserię oraz wnętrze naszego samochodu podczas pracy silnika.

Do czego służy tłumik drgań skrętnych?

Tłumik drgań skrętnych służy do ograniczenia i jak sama nazwa wskazuje, tłumienia drgań przenoszonych z silnika i wału korbowego na elementy skrzyni biegów, a w efekcie na cały nasz samochód. Prawidłowo działający tłumik drgań wyraźnie wpływa na komfort jazdy oraz na żywotność wielu podzespołów naszego auta. W sytuacji, gdy dojdzie do jego uszkodzenia musimy się liczyć z sytuacją, w której brak tłumienia wibracji może doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów, np. skrzyni biegów.

Jakie są objawy uszkodzonego tłumika drgań skrętnych?

Tak jak już wspomnieliśmy, głównymi objawami uszkodzenia tłumika drgań skrętnych są uciążliwe wibracje, które odczuwalne są podczas jazdy przy różnych zakresach obrotów silnika. Oprócz tego, przy skrajnym zużyciu tłumika drgań skrętnych bardzo często pojawiają się również dziwne odgłosy dochodzące z okolic skrzyni biegów. Są to najczęściej metaliczne dźwięki które mogą pojawić się przy niskich obrotach silnika. Najprostszym sposobem na sprawdzenie stanu tłumika drgań jest wrzucenie podczas jazdy jak najwyższego biegu i delikatne dodanie gazu. Jeśli w takiej sytuacji pojawią się odczuwalne wibracje lub dźwięki, to oznacza, że musimy liczyć się z koniecznością wymiany tego podzespołu na nowy.

Jak wymienić tłumik drgań skrętnych?

Wymiana tłumika drgań skrętnych z pewnością nie należy do prostych czynności serwisowych. Element ten jest bezpośrednio połączony ze sprzęgłem i zalecana jest wymiana obu tych podzespołów jednocześnie, ponieważ ich żywotność jest często bardzo zbliżona. W celu wymiany tłumika drgań skrętnych oraz sprzęgła najczęściej będziemy zmuszeni do rozdzielenia skrzyni biegów oraz silnika, a także do opuszczenia jednego z tych elementów. Do tego celu potrzebne nam będą specjalistyczne narzędzia, a także nieco doświadczenia. Samo rozebrania zestawu sprzęgła nie stanowi większego problemu, jednak jego ponowny montaż oraz odpowiednie ustawienie wymaga nieco wprawy.

Podsumowując, tłumik drgań skrętnych odgrywa w naszym samochodzie bardzo ważną rolę i wpływa nie tylko na komfort podróżowania, ale także na trwałość i żywotność wielu podzespołów naszego samochodu. Warto więc zadbać o stan tego elementu, a w razie potrzeby podjąć jak najszybsze kroki prowadzące do jego wymiany.

Informacja prawna