Kiedy można mówić o otyłości u mężczyzn i jaką dietę dla mężczyzn stosować?

Otyłość występuje u kobiet i u mężczyzn, w Polsce z problemem otyłości i nadwagi zmaga się 49% kobiet i 64% mężczyzn. Okazuje się, że dieta ustawiona stricte według płci lepiej działa na organizm, niż żywienie dietetyczne dla obojga płci. Potrzeby energetyczne mężczyzn są inne niż kobiet, sprawdź więc z jakiej diety należałoby skorzystać.

Kiedy mówimy o otyłości u mężczyzn?

Otyłość u mężczyzn jest wtedy, kiedy BMI (wskaźnik masy ciała) jest równy lub wyższy 30, a tkanka tłuszczowa stanowi 20% całkowitej masy ciała. Statystyki pokazują, że mężczyźni mają większe inklinacje do nadwagi i otyłości i niestety trudniej im się odchudzić.

Choroby spowodowane otyłością i nadwagą

Duży brzuszek u mężczyzny, jaki jest często dostrzegany, nazywany jest otyłością brzuszną, która może prowadzić do wielu chorób, jako że tkanka tłuszczowa jest w pobliżu ważnych organów wewnętrznych, co w konsekwencji może spowodować takie problemy ze zdrowiem jak:

  • choroby układu krążenia;
  • choroby metaboliczne;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • zaburzenia hormonalne;
  • cukrzyca.

Dieta dla mężczyzn

Z uwagi na różne potrzeby energetyczne, gospodarkę hormonalną, jak i budowę ciała diety dla kobiet i mężczyzn różnią się między sobą. Głównie pod względem dostarczanych kalorii oraz niektórych składników mineralnych i witamin. Dieta dla mężczyzn jest żywieniem bardziej kalorycznym niż plan dietetyczny dla kobiet. Oprócz tego, że mężczyźni mają zwykle większą masę mięśniową, posiadają też wyższą przemianę materii. Należy brać pod uwagę również styl pracy, czy jest to praca siedząca, czy też z wymaganą aktywnością fizyczną. Część z panów korzysta z treningów, uprawia sporty, to wszystko ma znaczenie w doborze odpowiedniej diety dla mężczyzn. Najprościej byłoby skorzystać z gotowego cateringu dietetycznego na przykład w Light Catering, gdzie każdy posiłek jest dobrany przez wyspecjalizowanego dietetyka, a dieta dostarczana jest do domu. Komfortowo, bez trudu, bez marnowania czasu na zakupy i przyrządzanie posiłków. W innym przypadku należy dietę przygotować samodzielnie.

Co jeść, aby schudnąć?

Odchudzająca dieta dla mężczyzn powinna być niskokaloryczna, odpowiednio zbilansowana, niemniej nie może w niej zabraknąć składników odżywczych. Na początek warto zacząć od eliminowania produktów powodujących nadwagę i otyłość, tj. tłustych wędlin, mięs, frytek, gotowych fast foodów, słodkiego, białego pieczywa, majonezu, tłustych śmietan i serów. Ważnym jest także, aby nie spożywać alkoholu. Posiłki w diecie powinno się jeść mniej więcej co trzy godziny, a należałoby ich przygotować pięć, czyli trzy główne dania oraz dwie przekąski. W diecie dla mężczyzn powinny się znaleźć warzywa, owoce, chude mięso, drób, nabiał, jaja, ryby, chude przetwory mleczne, mleko, pełnoziarniste produkty zbożowe, kawa, przyprawy.

Najlepiej zamówić dietę gotową tak jak w Light Catering lub udać się na wizytę do dietetyka. Dodatkowe wspomaganie się lekami na odchudzanie nie jest wskazane, jeśli nie zostało to uzgodnione z lekarzem.

Informacja prawna