Jak produkowana jest dziś folia bąbelkowa?

folia bąbelkowa

Folia bąbelkowa stosowana jest jako ochronny materiał opakowaniowy od ponad sześćdziesięciu lat. Jest lekka, mocna, miękka, łatwa w obróbce, skutecznie chroni prawie wszystko, co tylko da się wysłać w niewielkiej paczce, a ponadto świetnie bawi i odstresowuje.

Jak powstaje folia bąbelkowa?

Folia bąbelkowa wykonana jest z małych granulek żywicy, prawie tak małych jak ziarenka ryżu. Stosuje się kilka różnych rodzajów żywicy o specyficznych właściwościach, które są łączone w materiał, który znamy i używamy pod nazwą folii bąbelkowej.

Maleńkie kuleczki żywicy są stapiane z sobą w temperaturze ponad 450 stopni Celsjusza. Podczas tego procesu łączą się z sobą i tworzą cienką warstwę, która jest podstawowym materiałem do produkcji folii bąbelkowej. Folia jest następnie spłaszczana do wymaganej grubości, a następnie przepuszczana przez rolki z małymi otworami.

Gdy folia przemieszcza się po tych rolkach, zasysane jest na nią powietrze, po czym jest ono wtryskiwane do małych otworów, które tworzą pęcherzyki powietrza. To one nadają folii bąbelkowej tak znakomite właściwości ochronne.

Gdy pęcherzyki powietrza są wdmuchiwane do folii bąbelkowej, przechodzi ona przez kolejne rolki, które uszczelniają materiał jeszcze  warstwą folii, zatrzymując powietrze wewnątrz pęcherzyków i zapewniając ich szczelność.

Na koniec tego procesu produkcyjnego folia bąbelkowa jest cięta na odpowiednią szerokość i perforowana, dzięki czemu można ją zwinąć w duże, przemysłowe rolki. Po przejściu kontroli jakości jest wysyłana do użytkowników na całym świecie.

Folia z recyclingu

W ciągu wyżej opisanego procesu produkuje się fabrycznie „nową” folię bąbelkową.  Folia bąbelkowa nadaje się jednak także do recyklingu. Aby uzyskać bardziej ekologiczny materiał, alternatywny dla standardowej folii bąbelkowej, wielu producentów wprowadziło na rynek zieloną folię bąbelkową z recyklingu. Jest ona wykonana w co najmniej 15% z polietylenu pochodzącego z recyklingu, co zapewnia mniejszy wpływ na środowisko i po użyciu można go w pełni poddać recyklingowi. A co najważniejsze folia bąbelkowa z recyclingu nie traci nic ze swoich właściwości ochronnych i amortyzujących.

Warto tylko pamiętać pakując przesyłkę, by pakować przedmioty tak, by strona z bąbelkami

powietrza znajdowała się wewnątrz opakowania, zaś strona płaska na zewnątrz. Zapewnia to najlepszą ochronę, amortyzując bezpośrednio zapakowany przedmiot, który tak zapakowany na pewno dotrze do adresata.

Informacja prawna